20 Април 2024събота15:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пито, платено

/ брой: 71

автор:Евгени Гаврилов

visibility 968

Може би ДУМА сбърка миналата седмица, като прогнозира, че финансовият министър Горанов ще остане за рождения си ден на 30 април без подаръка, който си бе пожелал - чакалнята на еврозоната. Няма обаче да си посипваме главата с пепел, защото при тази власт всичко е предпоследно. Няма гаранции, че Той няма пак да си промени позицията. През януари би отбой за чакалнята. Оня ден би отбой на отбоя и сега пак ще щурмуваме подстъпите към еврозоната, след като Му се привидяха трилионите в нея. Толкова пъти преживяхме отлагането на предварително обявените за това очаквано събитие срокове, че претръпнахме. И е добре, вместо да се заканва правителството, най-накрая да вземе и да подаде заявлението, та да си отдъхнем. 

Трябва обаче да направим уточнение - трилиони евро се обещават от Европейската централна банка за трезорите на страните от еврозоната, а не от ЕРМ-2, т.е. чакалнята, където престоят е най-малко две години. При евентуалното ни влизане в EРM-2 обаче България моментално ще трябва да се лиши от едни 703 милиона лева, които сега е натрупала в националния фонд за преструктуриране на кредитни институции. Тези пари са предназначени за капиталова подкрепа на банки и в момента БНБ може суверенно да разполага с тях при необходимост. Тъй като още през лятото на 2018 г. правителството писмено декларира, че с влизането ни в EРM-2 ще влезе и в банковия съюз на ЕС, с настъпването на тези две събития едновременно 703-те милиона от българския фонд за преструктуриране ще бъдат прехвърлени на Европейския механизъм за преструктуриране.

Да си представим, че вече сме в еврозоната. Тогава моментално България трябва да внесе в Европейския стабилизационен механизъм 0,5% от своя БВП, или около 250 млн. евро (500 млн. лв.) Това е минималната сума. Истинската вноска е десет пъти по-голяма и тя се води като ангажимент, който държавата трябва да изпълни - да плати при поискване. И какво излиза - преди да се надяваме на нещо, ще трябва да дадем милиарди. Пито, платено.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ