15 Юни 2024събота10:01 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пием най-скъпите лекарства

Държавата дава 630 млн. лв., а гражданите вадят от джоба си 1,5 милиарда

/ брой: 210

автор:Аида Паникян

visibility 2289

Българите пият най-скъпите лекарства в Източна Европа, въпреки че производителите твърдят, че продават продуктите си най-евтино у нас. Това стана ясно на семинар на тема "Фармацевтичният пазар и лекарствената политика в България 2009-2011", проведен през уикенда в Созопол. Причината за това според фармацевтите е ДДС. У нас върху лекарствата той е 20%, в Гърция е наполовината, в Естония, Латвия, Литва и Чехия е 5%, в Румъния е 9, а в Полша - 7.
В България пациентите доплащат над 55% от стойността на лекарствата, които здравната каса поема, докато в останалите страни на ЕС е по-малко от половината. Близо 20 евро годишно на човек е плащала касата у нас през 2007 г., а в Румъния обществените фондове са давали 27 евро, в в Чехия - 116, Австрия - 237, в Гърция - 385. Това съобщи Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (АНФПБ). Докато българинът плаща 66% от средствата за лекарства, а държавата поема 34, в ЕС обществените фондове поемат средно 80% от стойността им, сочат официалните данни.
Потреблението на лекарства в страната през т.г. се очаква да се увеличи с около 8%, но това щяло да бъде най-вече за сметка на покупките от аптеки, докато в болниците то оставало на миналогодишните ниво. Около 1,5 млрд. лв. ще дадат гражданите в аптеките, а държавата (МЗ и НЗОК) - около 630 млн.лв.
Българите са купували близо 13% повече лекарства от аптеките през първото полугодие на 2010 г. в сравнение със същия период на 2009 г. Най-голямо увеличение има при продажбата на лекарства с рецепта. В същото време в болниците са се използвали с 10% по-малко, сочат данните на IMS Health - международна организация за проучване на фармацевтичните пазари.
През първата половина на т.г. МЗ намали и финансирането на животоспасяващи лекарства по Наредба №34 (за пациенти след трансплантация, с рак, със СПИН, с редки заболявания). Ако тези текстове бъдат приети, държавата ще има право да не плаща лечението дори на здравноосигурени граждани, ако бюджетът е изчерпан.
Междувременно стана ясно, че българинът дава 2,5 млрд. лв. годишно за цигари, а над 2 милиарда - за алкохол.

Всяка пета опаковка лекарство, което пие българинът, е оригинално. Над 80,5% от препаратите са генерични (аналози на медикаменти, които не са вече под патент, но са със същото активно вещество). Те са по-евтини, защото не е необходимо преди пускането им на пазара да се правят всички клинични изпитвания, както е при оригиналните. Във Франция генериците имат 40,1% пазарен дял, във Великобритания - 59,9, в Испания - 31,2%, а в Русия - 96%. У нас до 1989 г. делът на оригиналните лекарства е бил 1%, припомни Кунчо Трифонов, ръководител на IMS Health за България. През първото полугодие на т.г. българите са закупили над 22,7 млн. опаковки оригинални лекарства, за които са платили над 431 млн. лв., и 94,1 млн. опаковки генерични на стойност 465,1 млн. лв.
Проучване при лечение на астма, в което са участвали 50 пациенти във Великобритания в продължение на 6 месеца, показва, че използването на инхалаторна форма на кортикостероид води до увеличение на разходите за медикаменти от 1347 паунда до 6146, но намалява разходите за болничен престой от 28 427 паунда до 6911 и свива разходите за лечение на човек с 56%.

 

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 111

71% недоволни от управлението на Шолц

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 111

Сенатът в Аржентина одобри плана на Милей

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 111

Макрон призова леви и десни да се обединят

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 111

Масов бой в италианския парламент

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 352

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 413

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 376

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ