15 Март 2026неделя17:01 ч.

Петрол срещу свобода

/ брой: 4

автор:Таня Глухчева

visibility 9524

Лъсна истинската причина за американската инвазия във Венецуела, не че някога е била тайна. Тръмп се похвали, че Каракас ще "предаде" (забележете - "предаде", а не "продаде") между 30 до 50 милиона барела петрол на Вашингтон. Като се има предвид, че един барел съдържа 159 л петрол, можем да направим сметка колко пари ще изгубят едните и колко ще си спестят другите. А печалбата от продажбата... ще бъде "контролирана от мен", гордо заявява Тръмп и добави, че ще бъде "в полза на народа на Венецуела и на САЩ". Изглежда по този начин е решил "да направи Америка велика отново" - чрез ограбване на други държави.
Случващото се прилича на шантаж - "давайте ми безплатно петрол, вие сте ми роби, а ако се държите добре, мога да освободя президента ви". Защото целта на Белия дом очевидно не е да смени политическия режим - всички предишни министри продължават да заемат постовете си. Намерението му е да унижи по-слабия, да почеше егото си, да си повярва, че е "най-силният" и всички ще играят по свирката му.
Историята има лошия навик да се повтаря. В Латинска Америка продължава да живее идеята, че "ние, наследниците на испанските завоеватели, можем да се разпореждаме с индианци, негри, метиси и мулати, защото те са наши роби". 
Ироничното е, че преди векове, когато испанците завладяват империята на инките, не се задоволяват с плячкосаното по време на битките. Алчността им придобива невиждани размери и искат още и още злато. Отвличат императора Атуалпа и искат откуп за него. Затварят го в най-голямата зала, която намират, и обещават да го освободят след като помещението бъде изпълнено с богатства до тавана. Инките от цялата страна носели, каквото имат, за броени дни напълнили стаята, а европейците си помислили: "След като успяха за толкова кратко време да ни дадат толкова скъпоценности, значи имат още много!" Вместо да освободят Атуалпа, заявили, че били измамени, защото не били запълнени 2-3 см до тавана и... не само убили императора, но продължили да издевателстват над индианците, изнудвайки ги за благородни метали.
Тръмп в момента е като испански завоевател - ненаситен, нищо не може да утоли жаждата му за земя, петрол и пари. Ако в Каракас си мислят, че подарявайки природните си богатства, ще освободят Мадуро, са или много наивни или не познават историята на континента.
Хубавото в това е, че се повтарят и положителните неща. Щом има поробители и империалистически амбиции, рано или късно ще се появи нов Симон Боливар, съвременен Че Гевара, безстрашен Фидел Кастро и справедлив Уго Чавес. Просто е въпрос на време.

Закон за хранителната верига би осветлил спекулата

автор:Дума

visibility 11616

/ брой: 47

До края на юни ще санират 585 блока, финансирани по ПВУ

автор:Дума

visibility 11051

/ брой: 47

Газът през април ще поскъпне с 5%

автор:Дума

visibility 11447

/ брой: 47

Големите в ЕС зоват за общ капиталов надзор

автор:Дума

visibility 11563

/ брой: 47

Иран удари с тежки и хиперзвукови ракети

автор:Дума

visibility 10574

/ брой: 47

Испания ще бори речта на омразата

автор:Дума

visibility 11325

/ брой: 47

Накратко

автор:Дума

visibility 6652

/ брой: 47

Кълчища

автор:Таня Джаджева

visibility 7059

/ брой: 47

За нашенския абсурд

visibility 4849

/ брой: 47

Стратегическа глупост

visibility 5163

/ брой: 47

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ