19 Септември 2024четвъртък09:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Петра Холендер-Погади, Снимка Василка Балевска за Софийската филхармония

Петра Холендер-Погади гостува на Софийската филхармония

/ брой: 8

автор:Дума

visibility 381

Изтъкнатият диригент Георги Димитров ще поведе на 13 януари Националния оркестър и Националния филхармоничен хор с програма, включваща творби на двама безапелационни гении на класиката. Ще звучат Фантазия за пиано, солисти и хор от Бетовен и Симфония 41 "Юпитер" от Моцарт. Солисти в концерта са очарователната пианистка Петра Холендер-Погади и певците от Националния филхармоничен хор Николина Панкова - сопран, Гина Колева - сопран, Яна Василева - алт, Чавдар Нейков - тенор, Вълю Иванов - тенор, Георги Бейков - бас.

Симфонията "Юпитер" е най-разгърнатата и най-сложна симфония на Моцарт. Първата и четвъртата й част предшестват симфонизма на Бетовен и на композиторите романтици. Тя вдъхновява много композитори, особено Хайдн, който я използва като модел за свои симфонии. Немският композитор Роберт Шуман пише през 1835 г.: "За много неща в този свят просто няма какво да се каже - например за симфонията в до мажор на Моцарт с фугата, голяма част от Шекспир и някои произведения на Бетовен." А руският композитор Пьотър Илич Чайковски я определя като едно от най-прекрасните симфонични творения.

Преди Бетовен да напише Фантазия за пиано, солисти и хор, "фантазия" се е свързвала със солово произведение за пиано. И именно такава солова част композиторът включва в творбата. Хоровата фантазия започва с дълъг пасаж за соло пиано, който самият Бетовен импровизира на концертната премиера. След това оркестърът се присъединява, създавайки ефект, подобен на концерт. Хорът и солистите се включват на големия финал. 

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 839

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 905

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 836

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 2380

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 1310

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 951

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 831

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2376

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ