18 Юли 2025петък22:05 ч.

Снимка Ани Петрова, БНР

"Петолиния и вдъхновения" в Първо студио на БНР

Костадин Генчев представя програма, в която класическите инструменти говорят на език, който фолклорът разбира - и обратно

/ брой: 22

автор:Дума

visibility 9798

Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения" на 5 февруари от 19 ч. Проектът на композитора Костадин Генчев намира пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Вдъхновен от диалога между двете традиции, Генчев създава музика, в която контрастни, но естествено допълващи се тембри разгръщат богати звукови пространства, научи ДУМА от Николета Еленкова.
Под диригентството на Любомир Денев-син камерен ансамбъл от талантливи изпълнители ще представи нестандартни инструментални съчетания: гъдулка и виола, кавал и валдхорна, класическа китара и тамбура. Публиката ще чуе солистични интерпретации на Гергана Димитрова (вокал), Христина Белева (гъдулка), Димитър Христов (тамбура), Борис Костадинов (пиано) и самия Костадин Генчев (кавал).
Концертната програма включва премиерни произведения, всяко от които разказва собствена история. За първи път публиката ще чуе "Малка сюита за кавал, корна и кларинет", която разкрива богатството на музикалните диалози между тези инструменти. Композицията "Петел играорец" впечатлява със своята динамика и жизнерадостност, докато лиричната пиеса "Полъх от южното море" рисува нежни звукови картини в характерния 5/8 ритъм. Особено място заема песента "Писмо ти е дошло", изпълнена от Гергана Димитрова във филигранен аранжимент, който преплита класическо звучене с мелодичната традиция на Пиринско. В програмата ще прозвучи и "Шопско скерцо" - композиция за соло пиано, представена от 12-годишния Борис Костадинов, която внася съвременен поглед към шопската музикална традиция.
"Петолиния и вдъхновения" е концерт, в който музиката идва плавно и честно, без да натрапва своята значимост. Класическите инструменти говорят на език, който фолклорът разбира - и обратно. А някъде между тишината на залата и последния акорд остава усещането, че сте преживели нещо просто и красиво - като здрач в планината или разказ, който не се нуждае от много думи, за да докосне сърцето.
Костадин Генчев е композитор, аранжор и изпълнител в Оркестъра за народна музика на БНР от 1993 г. досега. Автор е на над 1000 аранжимента на народни песни и над 100 инструментални пиеси, написани специално за Оркестъра на БНР. Свири в инструменталната група към хор "Мистерията на българските гласове" и с тях участва в стотици концерти в Европа, Азия и Латинска Америка от Бразилия до Хонконг. През 2002 г. Костадин Генчев и Кирил Добрев основават група "Булгара", с която изнасят концерти в страната и чужбина и участват в много български фестивали - "Аполония", Банско джаз фест, Джаз фест Смолян, София джаз пик, Пловдивски джаз вечери и други. През 2006 г. издават първия си албум - "Меча сватба", а през 2013 г. излиза вторият албум - "Булгара на живо".
Неговият втори етно проект в сътрудничество с Димитър Христов е инструменталният квартет "Дива река", с който изнася многобройни концерти в Австрия, Германия и Унгария. Симфонична музика на Костадин Генчев се изпълнява от Симфоничния оркестър на БНР и оркестрите на държавните опери в Русе и Пловдив. Носител е на наградите "Аскеер" 2005 за театрална музика с група "Булгара", на втора награда от Националния конкурс за написване на симфонично произведение в "7/8" 2016 и на "Златна лира".

Любомир Денев-син е един от талантливите млади диригенти, композитори и аранжори, доказали се у нас и в чужбина. Той е първият носител на наградата за млад диригент на името на Стефан Линев, връчена от Международния музикален фестивал "Софийски музикални седмици" и фондация "Евро Атлантик Арт" и един от 20-те диригенти полуфиналисти на конкурс на Universitat der Kunste Berlin, където дирижира Berliner Symphoniker. Печели трета награда на диригентския конкурс в Лос Анджелис и първа награда на конкурса за ново произведение в "7/8" в София с произведението "Балканска сюита". Главен диригент е на Филхармония "Пионер" и на Sofia Session Orchestra. Участва в създаването на Балканския младежки симфоничен оркестър.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ