12 Юли 2026неделя05:12 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Петкова и Дончев се разминаха за бъдещето на АЕЦ "Белене"

автор:Дума

visibility 581

Енергийният министър Теменужка Петкова и вицепремиерът Томислав Дончев се разминаха в позициите за бъдещето на проекта АЕЦ "Белене". Докато Петкова обяви тази сутрин пред БиТиВи, че е почти невъзможно проекът да се реализира без държавно участие, Дончев говори по Нова тв и бе категоричен, че централата ще се строи без каквито и да било държавни гаранции. Проектът ще го има, само ако има стратигечски инвеститор, поясни вицепремиерът. Той със съжаление констатира, че няма реакторите да не са руски, защото вече са купени. Но турбините и другото оборудване ще зависят от инвеститора, който бъде избран.
Министър Петков също обясни, че няма опция за продажба на вече закупеното оборудване. С него държавата ще участва в проекта. Тя е категорична, че най-лошият вариант за бъдещето на АЕЦ "Белене" е бездействието.
„Смятаме за неефективен и невъзможен вариантът държавата да има 100% участие в реализацията на проекта, чрез НЕК или БЕХ“, посочи тя и допълни, че България, НЕК или БЕХ никога не са имали такъв ресурс, който да ни позволи да реализираме проекта сами. „Анализът ни показва, че вариантът проектът да бъде продаден изцяло на частен инвеститор, е почти невъзможен“, поясни енергийният министър. „Не е удачно държавата да не участва в един такъв проект, тъй като ядреният риск остава за българската държава, подчерта министърът. По думите й държавата има интерес да участва.

Над 72% от руснаците одобряват Путин

автор:Дума

visibility 4424

Снимка на деня - 10.07.2026 г.

автор:Дума

visibility 4331

Гърция намалява цените на горивата през лятото

автор:Дума

visibility 4593

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ