Пет вуза имат повече студенти от разрешеното
НАОА иска промени в закона, който сега не пречи на висшите училища да приемат студенти, без да имат преподаватели
/ брой: 103
Пет висши училища обучват повече студенти, отколкото е капацитетът им, разрешен от държавата при акредитацията. Това съобщиха вчера от Нациналната агенция за оценяване и акредитация (НАОА). При акредитирането на всяко висше училище НАОА определя колко студенти максимум то може да обучава, като основни критерии са броят на преподавателите и материалната база. Надхвърлилите капацитета си са Аграрният университет в Пловдив (с 32% над разрешеното), Бургаският университет (с 31%), Пловдивският университет (с 13,5%), Нов български университет (с 12%), НАТФИЗ (с 6,8%). По настояване на медиите вчера НАОА качи в сайта си данните за капацитета на вузовете. Докладът за нарушенията е бил пратен на министър Сергей Игнатов заедно с таблица за разминаването на данните за броя на студентите, налични в НАОА, МОМН и НСИ.
Когато се правеше Законът за академичния състав, предложихме един преподавател да участва в акредитацията само на един вуз, но в закона остана възможността всеки да легитимира две висши училища, обясни проф. Илия Гюдженов, член на Акредитационния съвет и бивш ректор на ЮЗУ в Благоевград. Според него един преподавател не бива да участва при акредитацията на повече от едно висше училище.
Огромен проблем е, че когато се оценява проект за откриване на ново висше училище, всеки преподавател подписва декларация, че ще работи в него, но след това не носи никаква отговорност, когато постъпва не на щат, а срещу хонорар, обясни проф. Гюдженов. Той е категоричен, че Законът за висшето образование трябва да се промени и всеки нов вуз да приема студенти, едва след като изпълни изискването за преподаватели на щат и база, а не на другия ден след решението на парламента. Задължителното условие за наличие на собствени преподаватели и база пък по волята на депутатите сега важи само при акредитацията, но не и при откриването на вуза. Новосформираните висши училища страдат от липса на кадри на щат и използват масово приходящи преподаватели, признаха от НАОА. Формално този проблем ще се разреши с възможностите на новия Закона за академичния състав за масово плодене на професори и доценти, но въпросът е как при това ще се гарантира качеството, попита проф. Димитър Йончев.
Акредитационният съвет в официално съобщение изразява дълбоко възмущение, че в публикации на медиите НАОА е била посочена като корумпирана институция, която искала 1,2 млн. лв. подкуп, за да даде положителна оценка за откриване на вуз във Видин. Всъщност медиите огласиха изказване на депутатката от ГЕРБ Любомила Станиславова, че е искан подкуп. Инициаторите на този дълбоко аморален акт трябва да понесат цялата отговорнст за накърняването на академичния авторитет, се казва в съобщението.