16 Юли 2025сряда20:05 ч.

ПЕС осъди намаляването на партийните субсидии у нас

/ брой: 206

автор:Дума

visibility 1087

Партията на европейските социалисти (ПЕС) изразява загриженост от отрицателните последици за политическата система в България, които ще има след намаляването на партийните субсидии от 11 на 1 лев на глас и даването на възможност партиите да получават дарения от бизнеса. В заседанието в Хелзинки са участвали представители на 29 леви партии от Европа. 

В позиция, приета от Президиума на ПЕС по инициатива на президента Сергей Станишев след писмо на председателя на БСП Корнелия Нинова, се призовава Народното събрание да преоцени ситуацията. В нея се посочва, че новите мерки засягат опозицията в България, има и предупреждение за риск от отстъпление от демократичните практики и върховенството на закона.

"Времето и начинът, по който промените бяха приети, оставят впечатление за политически ход с цел поставяне на основната опозиционна партия, членуваща в ПЕС - БСП, в неравностойна позиция в предизборна обстановка. С тези промени се създава възможност за неограничени дарения и спонсорство на политически партии от частни фирми, без необходимите законови гаранции, установени в други държави членки на ЕС. Те представляват сериозна заплаха за демокрацията в България, особено при сегашното политическо управление в страната. Законодателните промени отварят вратата към нездравословни отношения между политическите сили и бизнеса, нарушавайки баланса между обществения и частния интерес. Възможността за "приватизация" на политически партии, а с това и на изпълнителната, и на законодателната власт, е осъдителна. В интерес на всички български граждани, както и на ЕС като цяло, е да не се позволява отстъпление от демократичните стандарти и принципи", се посочва в позицията.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ