26 Юли 2025събота01:52 ч.

Пентагонът обяви нов пакет оръжейна помощ за Украйна за 775 милиона долара

автор:Дума

visibility 1105

Министерството на отбраната на САЩ обяви днес нов пакет оръжейна помощ за Украйна, който е на стойност 775 милиона долара, предаде Франс прес.

С това военната помощ на Вашингтон за Киев от встъпването в длъжност на президента Джо Байдън през януари 2021 г. достигна общо около 10,6 милиарда долара.

19-ият пакет оръжия от Съединените щати за Украйна от миналия август включва допълнителни ракети за вече доставените високопрецизни американски ракетни системи за залпов огън "Хаймарс" (High Mobility Artillery Rocket System, съкратено HIMARS).  Той съдържа също мобилни оръдейни системи и 105-милиметрови снаряди, съвместими с оръдия, изпратени от Великобритания, съобщи пред журналисти високопоставена представителка на Пентагона.

Киев ще получи още 15 разузнавателни дрона "Скан ийгъл" (Scan Eagle), които са с обсег на действие от над 100 километра и дават възможност да бъде наблюдавано бойното поле дори при лоши метеорологични условия, както и 1000 противотанкови ракети "Джавлин" (Javelin).

Освен това САЩ за първи път ще предоставят на Украйна защитени срещу мини бронирани машини "МаксПро" (MaxxPro), които са предназначени за транспортиране на войници през миниран терен.

Пакетът включва също антирадарни ракети тип въздух-земя "Харм" (Harm), които украинските въоръжени сили успяха да приспособят за своите бомбардировачи "МиГ" съветско производство, каза представителката на Пентагона, която пожела да остане анонимна.

Тя подчерта, че през последните седмици украинската армия е успяла да спре руското настъпление в източната и южната част на страната, като спомена изрично успешното използване от нейна страна на ракетните системи "Хаймарс". "Можете да констатирате пълна липса на напредък на руснаците на бойното поле", заяви представителката на министерството на отбраната на САЩ.

В същото време тя призна, че Пентагонът не е установил отвоюване на територии от украинските сили. "Констатираме обаче явно отслабване на руските позиции на няколко места", добави представителката на американското министерство на отбраната.

Досега Съединените щати уверяваха, че доставят на Украйна само отбранителни оръжия. Представителката на Пентагона обаче даде да се разбере днес, че целта вече е да бъде помогнато на украинската армия в подготвяната от нея контраофанзива за отвоюване на стратегическия южен град Херсон, който руските въоръжени сили превзеха в началото на войната.

"Противоминната техника е добър пример за нуждите на украинците, за да напреднат войските им и да си върнат територия", отбеляза тя.

 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 592

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 636

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 564

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 639

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 672

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 643

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 2785

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ