19 Май 2024неделя08:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пентагонът активира американската ПРО

САЩ оценяват заплахите на Пхенян като реална опасност

/ брой: 81

автор:Дума

visibility 663

Пентагонът е поставил в бойна готовност системата за противоракетна отбрана на САЩ заради подготовката на Северна Корея да извърши ново изстрелване на ракета с голям обсег на действие, пише Бил Гърц в "Уошънгтън фрий бийкън". Част от мерките включват дислоцирането на два кораба, въоръжени със системата Иджис - USS McCain и USS Decatur, близо до бреговете на Северна Корея, и поставяне в готовност на ракетите-прехващачи с голям обсег, които са базирани в Аляска и Калифорния. Според информация от бойния флот на Щатите край Северна Корея има и още два кораба, носещи на борда си система Иджис. Нейната същност са радари с фазирани решетки и ракети-прехващачи SM-3 Block IA, които могат да поразяват ракети с обсег до 3500 км. По този начин Североизточна Азия е поставена под защита от евентуален севернокорейски удар.
Военното ведомство на САЩ съобщи още, че в близките няколко седмици ще разположи на остров Гуам една от най-модерните американски системи за ПРО - базираните на суша ракети THAAD, за да защитават американската база с персонал от 6000 души в Северния Пасифик. Повишената готовност за действие на американския противоракетен щит беше предизвикана от войнстващата реторика на Северна Корея, заплашила с ядрени удари САЩ. Министърът на отбраната Чък Хейгъл подчерта, че някои от действията на Пхенян през последните няколко седмици представляват директна и реална заплаха срещу съюзниците на САЩ Южна Корея и Япония, но също така срещу базите на САЩ на Гуам, Хаваите и Западния бряг на Щатите. След като Вашингтон изпрати стратегически бомбардировачи Б-52 и невидими Б-2 "Спирит" близо до Северна Корея в рамките на съвместно американско-южнокорейско военно учение, Пхенян обяви на 30 март, че ще преценява отношенията си със Сеул като "по време на война".
Активирането на американската ПРО беше предизвикано и от разузнавателни доклади, че Пхенян се готви да изстреля ракета Мусудан, сравнително ново оръжие, базирано на мобилна установка. Секретен доклад на Държавния департамент от 2009 г. твърди, че това оръжие е разработено на базата на базираната на подводници руска ракета SS-N-6 и има обсег около 3000 км. Според експерти във Вашингтон е малко вероятно Северна Корея да изстреля най-новата си междуконтинентална ракета KN-08, която също е на мобилна установка.
Ключов елемент на защитния щит на САЩ са 30 ракети-прехващачи с голям обсег, базирани във Форт Грийли, Аляска, и във военновъздушната база Ванденбърг. Северно от Сакраменто, Калифорния, във военновъздушната база Бийл и на о. Шемя, Алеутските острови, са радарите за ранно предупреждение, засичащи пуск и следящи в полет вражеските ракети. Във водите край бреговете на Япония е разположена мощна мобилна радарна станция, която засича изстрелване на ракети и може да води прехващачите към оръжието на врага.
Много е вероятно, твърдят доклади на разузнавателни служби, Пхенян да извърши опит с ракета Мусудан около 15 април, когато Северна Корея ще отбележи с всенародни тържества рождения ден на основателя на комунистическата държава Ким Ир-сен.
Междувременно генералният секретар на ООН Бан Ки-мун предупреди Пхенян да прекрати войнствената си реторика, тъй като заплахите с ядрено оръжие не са шега работа. Подобен призив отправи и ЕС.


Коментар
Корея: между село Свобода и село Пропаганда
 
Ивайло Калфин,
член на Европейския парламент

Пристигнах в Република Корея в разгара на едно от най-сериозните през последните години напрежения между Северна и Южна Корея.
Историята е свързана с поредните опити на Севера с изстрелването на ракети, американско-южнокорейски военни маневри, денонсиране на всички споразумения, включително на примирието от страна на КНДР и редислокацията на ракети със среден обсег, както и обявеното възстановяване на ядрените мощности. САЩ от своя страна концентрираха войски и техника в региона.
В Сеул хората, с които се срещаме, включително посланикът на ЕС, са сравнително спокойни. Очакванията са, че КНДР няма да изпълни заплахите си и да атакува, включително САЩ. Анализатори предполагат, че младият севернокорейски лидер иска да мобилизира населението и да затвърди властта си. От друга страна, да седне на масата за преговори с Юга от по-силна позиция.
Склонен съм да се присъединя към тези настроения, въпреки че това е игра с огъня и лесно може да мине границата и да се дадат жертви. Оттам нататък е непредвидимо, въпреки че нито Китай, нито Русия, които поддържат КНДР, имат интерес от конфликт.
Бил съм на границата между двете Кореи и от двете страни, по различно време. Откъм Република Корея последното село се нарича Свобода, а селото от другата страна - Пропаганда. От Север, разбира се, името на това малко селце е друго. Хората в тези страни вече 60 г. живеят разделени не от комунистическата и демократичната идеи, а от една диктатура, която има корени в будизма, и от една демокрация, развиваща просперираща икономика. Има и много външни влияния. Кой тогава има интерес от покачването на напрежението между двете части на един разделен народ?

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ