Пеевски вън от парламента до решение на Конституционния съд
Народното събрание отмени решението си за избора му за шеф на ДАНС
/ брой: 140
Конституционният съд ще се произнесе по казуса дали Делян Пеевски остава депутат в 42-то Народно събрание. Вчера народните представители отмениха решението си той да бъде избран за председател на ДАНС. "За" гласуваха 128 депутати от БСП, ДПС и "Атака", които присъстваха в пленарната зала. Парламентарната група на ГЕРБ отсъстваше от дебатите.
До произнасянето на конституционните съдии Делян Пеевски няма да се възползва от правомощията си на народен представител, няма да идва в парламента и няма да получава заплата, обяви лидерът на ДПС Лютви Местан. "Няма да коментирам дали е било грешка неосвобождаването му след добросъвестно подадена от него молба да му бъдат прекратени правомощията. Няма да коментираме защо те не са му били прекратени. За нас е самодостатъчен фактът, че има съмнения дали избирането и полагането на клетва прекъсват мандата му. Независимо от ясни тълкувателни решения на Конституционния съд, че мандат на народен представител се прекратява единствено с изрично решение на НС, такова решение няма", поясни Местан. Нашият отговорен политически прочит на ситуацията, предвид на острата обществена реакция, се изразява в решението г-н Пеевски да изчака решението на Конституционния съд, подчерта той. Според Местан по-важният въпрос е, че казусът "Пеевски" задава нови стандарти за хигиена в българската политика. Оттук нататък ще държим сметка и ще платим политическата цена за наслоението върху образа на всеки един от нас и тук не са възможни двойните стандарти, категоричен е лидерът на ДПС.
На 14 юни премиерът Пламен Орешарски предложи Пеевски за председател на ДАНС. Парламентът гласува без дебати кандидатурата му. Последва масово недоволство и протести пред МС срещу избора. На следващия ден Пеевски се оттегли от ръководния пост в ДАНС. В открито писмо до медиите той обясни, че е приел да изпълнява отговорностите на председател на ДАНС в името на гражданите, обществото и държавата. Няколко часа след отказа на Пеевски Пламен Орешарски, Сергей Станишев и Лютви Местан решиха да оттеглят кандидатурата му, а премиерът заяви, че ще предложи нов председател на ДАНС.
Пламен Орешарски:
Извинявам се, че допуснах политическа грешка
Миналата седмица допуснах политическа грешка с номинацията на Делян Пеевски за председател на ДАНС, за което се извинявам и на вас, и на хората, които излязоха да протестират, заяви премиерът Пламен Орешарски от трибуната на парламента. Чувам много ясно, че хората искат кабинетът да подаде оставка, посочи премиерът. Той отново подчерта, че оставката би била много лесно лично решение. Ще бъде безотговорно от моя страна да предизвикам още по-голям хаос в държавата и нови избори, които да се проведат в условията на действащия Изборен кодекс, както и да не бъде довършена работата по преговорите по стратегически документи с ЕС, отбеляза Орешарски.
По-късно премиерът призна пред журналисти, че той е поискал да бъде даден достъп на Делян Пеевски до класицифицирана информация преди избирането му за председател на ДАНС. Исках, да, защото кандидатура, която бъде представена, трябва да има такъв достъп, уточни Орешарски. На въпрос дали е практика да се получава достъп до гриф "Строго секретно" от хора, които само са номинирани, без да са избрани, той заяви: "Ако бъде избран и няма достъп, как решаваме този казус? Председател на ДАНС не може да се избира под условие". Орешарски подчерта, че Пеевски няма да има достъп повече до тези институции въпреки получения достъп до строго секретна информация. Не мисля, че хората протестират за този детайл, те протестират за друго, добави премиерът.
Орешарски съобщи, че ще е готов с нова номинация за председател на ДАНС в следващите 5 до 10 дни. "Имаме няколко варианта, подчертано оглеждаме хора вътре от системата. Надявам се да намерим кандидатура, срещу която няма да има такива възражения", отбеляза той и не отрече, че и.д. шефът на ДАНС Владимир Писанчев е сред хората, които се разглеждат за този пост.
Георги Кадиев:
Решението ни беше абсолютно недопустимо
Решението за избирането на Делян Пеевски за шеф на ДАНС беше абсолютно недопустимо, заяви депутатът от БСП Георги Кадиев. Това, което направихме, изтри усилията на стотици хиляди хора в рамките на няколко години, категоричен е той. "Присъдата ще я издаде обществото. Стоях на "Позитано" 20, за да гледам хората в очите. Видях доста агресия, доста омраза. Видях хора, които не виждат смисъла от това, което правим", обясни той. Протестът не е нещо за 3 дни, ще бъде завинаги, може да бъде организиран в рамките на няколко секунди за всяко решение, което взимаме, смята Кадиев.
Нямам мандат да говоря от името на българските медии, но като народен представител искам да им благодаря за честното и професионално отношение през тези дни, заяви Мартин Захариев. Той благодари на всички знайни и незнайни редактори, новинари, колумнисти, които са доказали, че са на нивото на европейските етични ценности и стандарти. "В петък запалихме пожар, който ще гасим месеци наред. Горчивото хапче от петък няма да бъде преглътнато от медиите и обществото така лесно. Вярвам, че българските медии винаги ще бъдат нашия коректив, за да не повтаряме пиянството ни от петък. Чака ни дълъг парламентарен махмурлук", допълни Захариев.
Сергей Станишев:
Прекрачихме граница, която не биваше да пресичаме
Оказа се, че при търсенето на бързи резултати в сектор "Сигурност" прекрачихме граница, която не биваше да бъде пресичана, и това е тежък урок за нашата партия, призна лидерът на БСП Сергей Станишев. Решението на НС да отмени решението си за назначаването за председател на ДАНС е важно политическо решение, ясен знак за отчитане на гласа на българските граждани, отчете той. Цялата ни държава и институции са проядени от частни интереси, маскирани зад твърдение за обществено благо, констатира Станишев. Управлението на ГЕРБ бе тотално централизирано, подкопаваше държавата, доведе икономиката до срив, а хората до глад и мизерия, заяви той. Лидерът на социалистите твърди, че този процес трябва да бъде прекратен и да започне процес на прочистване. Именно затова с първите спешни социални мерки на правителството на г-н Орешарски започна и реформа на сектора "Сигурност", който бе превърнат в лична употреба от Борисов и Цветанов за контрабандни канали, за рекет, за шантаж, подчерта той. "Затова започна процес на деконцентрация на сектора, за да има независим контрол, за да не се използва бившата служба СДОТО за политически и икономически шантаж. Заявих, че изборът на г-н Пеевски бе нестандартно решение, защото ситуацията е необичайна. Искам да отправя лично извинение към моята парламентарна група, към нашите членове и симпатизанти, към нашите избиратели. Защото нашата група прие предишното решение с колебание", отбеляза Станишев.
По-късно в кулоарите на НС той отрече да се чувства заплашен като лидер на ПЕС.
Цветлин Йовчев:
Няма сътресения в сектор "Сигурност"
Не мисля, че има сътресения в сектор "Сигурност", заяви вътрешният министър Цветлин Йовчев в кулоарите на Народното събрание в отговор на въпрос дали след казуса "Пеевски" и промените в Закона за ДАНС в системата на сигурността има трусове. По думите му не може всичко да е съвсем спокойно, защото текат реформи, при които не може да няма напрежение. Цветлин Йовчев отрече опасенията на ГЕРБ, че след промените в Закона за ДАНС може да има напуснали служители.