26 Юни 2024сряда15:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Педагогическа приказка край Камчия

Български учители бяха поканени за отдих и обмяна на опит в Санаторно-оздравителния комплекс на московското правителство

/ брой: 170

visibility 946

Емилия Лазарова

Любов и признание. Това почувстваха около 100 български учители, които неотдавна в две смени бяха на творческа почивка в Санаторно-оздравителния комплекс "Камчия". Тези прекрасни дни им бяха дарени от Фондация "Устойчиво развитие за България" с председател Станка Шопова. В групите бяха учители, които активно работят по проектите на фондацията и особено в конкурсите за ученици "Заедно в ХХI век", "Зелената планета" и "Куба - далечна и близка". Всички участници оцениха тази прекрасна възможност като ново и непознато отношение към българския учител в съвременна България.
 В дните, прекарани в комплекса, учителите активно използваха времето и за дискусии, обсъждания, творчески срещи, както и за запознаване с богатия и впечатляващ опит на СОК "Камчия" в работата с децата - организиране на отдиха, възпитанието, образованието по време на учебната година и в извънкласните занимания. През лятото в това прекрасно място край устието на р. Камчия почиват около 1800 деца от Русия в една смяна, а разходите за техния отдих са за сметка на правителството на Москва.  
  Санаторно-оздравителният комплекс "Камчия" се превръща във все по-привлекателно място не само за отдих, образование и възпитание на децата, но и в център за разработване и прилагане на нови методики, квалификация и преквалификация на учители от различни области на образованието и възпитанието. Това е доказано добър и успешен българо-руски проект, където умело се съчетават отдихът и образованието (при най-модерни и комфортни условия) с разнообразните форми за работа и възпитание на децата.
 Всички учители по време на престоя си се запознаха с комплекса, с отделните сгради и съоръжения. Особено вълнуващо за тях бе посещението в Учебно-възпитателния център "Ю. Гагарин" и в принадлежащите му уникален Планетариум, Авиокосмически център и Славянски център. Те дори слушаха лекция на дубльора за втория българо-съветски космически полет Красимир Стоянов, който днес оглавява аерокосмически център тук. Педагозите с огромен интерес разгледаха кабинетите, лабораториите и цялостното оборудване и искрено споделиха, че този комплекс наистина изглежда като училище на бъдещето с богатите си възможности за образование и възпитание на учениците, с новото отношение към децата и учителите.
 Педагозигте и от двете смени присъстваха на много концерти, провеждани в трите детски оздравителни лагера "Лонгоз", "Радуга" и новооткрития "Черноморски". Споделяха, че са особено впечатлени от организацията и отбелязването на 22 юни на Деня на паметта и скръбта и началото на Великата отечествена война. Цялата група български учители тогава се присъедини към церемониите, провеждани в този ден, и бяха съпричастни и респектирани от патриотичния и граждански дух на това събитие. Дискусии и възторг предизвика и заключителният концерт на децата "Звезды Камчии". 
  Човек днес у нас не вижда често такава топлота, приятелство и сърдечност, които белязаха срещата между българските учители и колегите им от Учебно-възпитателния център "Ю. Гагарин". Българските и руските учители споделиха своя опит и практики в работата си с децата, както и други социални и професионални въпроси, които ги вълнуват. Опитът и впечатленията от пряката работа с децата в Санаторно-оздравителния комплекс "Камчия" не само предизвикаха възторга на българските учители, но бяха и повод за непрестанни оживени разговори и дискусии за начина, по който може ефективно да се работи с днешните ученици - поколението на интернета.
 Тези теми бяха обогатени и по време на разговора с Директора на Националния дворец на децата Таня Досева, с директори на обединени детски комплекси от страната, както и с представители на Министерството на образованието и науката. Българските учители споделиха проблемите, които в течение на две десетилетия затрудняват желанието им да съчетават училищното образование с възпитанието на децата. Направени бяха и предложения как да се преодолее този недостатък, който всъщност намалява ефективността и на образователния процес. Доц. Емилия Лазарова постави акцент върху необходимостта от промяна и сериозна работа в българската образователна система в областта на патриотичното, гражданското, духовно-нравственото, естетическото възпитание, върху нуждата от формиране на интелектуална култура сред подрастващите, върху мястото на българския учител и на институциите в този процес. По думите й, прекрасен пример за съчетаване на обучението с възпитание са опитът, атмосферата и програмите в СОК "Камчия"
 Срещата според оценката на всички участници е начало на нов подход и съвместна работа в усилията да се преобрази и оптимизира работата в областта на възпитанието и образованието на българските деца.
 По време на престоя в СОК "Камчия" българските учители имаха възможност да общуват и да участват в творчески вечери с изтъкнати творци: Лъчезар Еленков, Йордан Милев, Тамара Такова, Атанас Звездинов, Слави Георгиев, Владимир Стоянов, Наталия Барабанщикова.
 Всичко това създаде прекрасна атмосфера на приятелство, духовност, хармония - така рядко срещани в днешния враждуващ и конфронтиран свят. Участниците в творческата почивка изразяват своята благодарност за отдавна несрещаното отношение и грижа към българските учители и за високата оценка за тяхната работа. Затова в благодарствените си писма до Станка Шопова те пишат: "Почувствахме се специални и значими. Получихме увереност и стимул да работим още по-усърдно за обучението и възпитанието на българските деца, да откриваме и развиваме техните таланти, да насърчаваме дружбата между България и Русия."




Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 560

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 295

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 264

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 304

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ