Пазарът на имоти в София скочи с 23%
/ брой: 178
Расте пазарът на недвижими имоти и в шестте най-големи града в страната, които заедно генерират 38% от всички сделки за полугодието - с два процентни пункта повече в сравнение с преди две години, съобщи БНР. На най-големия пазар - в София, ръстът е 23,4% до 16 419 сделки. Полугодието се определя като най-силното за брокерите от 2009 г. насам. Костинброд, който е на 15 минути от метростанциите "Люлин" и "Сливница", е показателен за разрастването на големите градове по периферията, отчасти покрай желанието на хората да живеят по-близо до природата. Допълнителен фактор за това са и трудовите мигранти, които идват да работят в големия град и за по-евтино купуват имоти в периферните му селища. Мигриращите към София купуват в Перник и там ръстът на сделките за полугодието е 23%, а в Ихтиман - почти 28%.
Консултантската компания Кнайт Франк нареди България на 25 място в света по годишен ръст на цените на жилищата през второто тримесечие. Страната се изкачва със седем места в индекса спрямо първото тримесечие, когато заемаше 32 място. Това е най-високата ѝ позиция в индекса от първото тримесечие на миналата година, когато се намираше на 18 място.
Цените на жилищата у нас са нараснали със 7,5% на годишна база през второто тримесечие и с 5% на шестмесечна основа. Само между първото и второто тримесечие покачването е с 3,2%. Компанията, която използва данните за България на Евростат, уточнява, че промените в цените се отнасят за първото тримесечие на тази година. Европейската статистическа служба трябва да публикува индекса си за цените на жилищата в ЕС през второто тримесечие на 7 октомври. Средният ръст на цените на жилищата в 55-те изследвани страни достига 9,2% на годишна база, сочат данните на компанията. Това е най-бързото покачване на цените от 12-те месеца до март 2005 г. Те изпреварват над два пъти ръста от 4,3% през същия период на миналата година заради нажежаването на имотните пазари във все повече страни.