18 Юли 2025петък10:55 ч.

Пациенти може да останат без лекарства, а аптеки да фалират

Фармацевтите искат повече пари от държавата за безплатни медикаменти, готвят протести

/ брой: 121

автор:Дума

visibility 5436

Задават се фалити на аптеки и реален риск пациенти да останат без лекарства. За това алармират от БЪлгарския фармацевтичен съюз (БФС). Причината са предложените промени в правилата за предписване и отпускане на лекарства, които се плащат изцяло от НЗОК. Фармацевти твърдят, че в момента са готови на протестни действия.
Припомняме, че от 1 април голяма група лекарства за сърдечносъдови заболявания –  51 лекарствени молекули, които в списъка на НЗОК са с над 400 продукта, станаха 100% безплатни за пациента. Аптеките доставят на пациентите медикаментите, заради което търговските обекти ще получат по-малко от 5 лв. от НЗОК, вместо да им покрият реалните разходи, които правят за обслужването по тези рецепти и така драстично се орязват приходите на аптеките и техните печалби, обясняват аптекари. Когато тези лекарства са безплатни за пациента, аптеката е лишена от възможността да сложи надценка и от икономическия си смисъл на съществуване, казват те.
От въпросните безплатни лекарства, с които се гордо се хвалеше правителството на Николай Денков, всъщност хората могат да получат безплатно само най-евтиния представител в дадена група, т.нар. носител на най-ниската или референтна стойност.
Председателят на регионалната фармацевтична колегия Димитрина Стайкова обяви, че има риск много от аптеките да прекратят договорите си със Здравната каса.
От МЗ са заявили пред Нова телевизия, че заради констатиран недостиг на пари в НЗОК се налага да бъдат направени промените в правилата, тъй като от Касата обясняват, че от април насам плащанията към аптеките за обработка на тези рецепти са скочили драстично. Очаква се с реформите да се намалят разходите на НЗОК с 1 млн. лв. на месец.
Междувременно бе обявено, че на 29 юни, ще се проведе форум на тема: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“. Фармацевти обясняват, че са притиснати още от октомври 2023 г., когато МЗ ги задължи да отпускат антибиотици и лекарства за диабет само на електронна рецепта, без да е провело тестови период и да е отстранило неуредиците с номенклатурите в използваните софтуери и НЗИС. Очаква се форумът в събота да разгледа проблеми като неефективна административна намеса, липса на единна номенклатура, на прозрачност при въвеждането на нормативните промени, липса на връзка между националната здравно-информационна система, софтуерите на аптеките, лекарите и НЗОК, недостига на лекарства и недоволните клиенти, както и опасността от фалити на аптеки.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 2503

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 2511

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 2323

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 2451

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 2282

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 2634

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 2452

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 2247

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ