02 Май 2024четвъртък23:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Първият орган в България омайва публиката от 1908 г.

/ брой: 249

автор:Дума

visibility 2163

Органът е най-сложният музикален инструмент и е познат още в древна Александрия. Той се характеризира с това, че във всяка негова тръба звукът е винаги с неизменна височина, тембър и сила, благодарение на което не заглъхва. Неговата музика е изключително богата и има неповторима окраска. Затова органът е наречен от Моцарт цар на инструментите.
Първият орган у нас се намира в русенската католическа черква "Свети Павел от кръста". Черквата е дело на италианския архитект Валентино и е построена през периода 1890-1892 г. Веднага след изграждането й владиката Иполит Агосто започва преговори за доставка на орган, но те са несполучливи и когато владиката умира, вълненията около русенския орган заглъхват. Нови преговори се водят през февруари 1894 г., после чак през 1907 г. Органът ще бъде изработен по съвременна пневматична система, ще има 13 основни регистъра и 13 допълнителни, две клавиатури за ръце и една за крака.

Първият орган у нас


В началото на 1908 г. вече се уговарят начините за превозване на инструмента. Купувачите държали да се докара по Дунава, но фирмата съобщава, че по-удачно е да се използва железницата, защото частите на органа са изключително фини и при най-малкия удар могат да се повредят тежко.
На 28 април 1908 г. органът е готов, а на 1 май с.г. е изпратен със специален вагон в Русе. 
Монтажът на частите се извършва от техника на фирмата Матетски за 10 дни. Инструментът е единствен с пневматична трактура в Югоизточна Европа. Той има два мануала (клавиатури за ръце) с тонов обем от 54 тона, педалиера (клавиатура за крака) с 27 тона, 13 регистъра и 8 допълнителни функции към тях. Количество и налягане на въздуха за органа се произвежда чрез крачно задвижване на мех-система, която днес е заменена с електрическа. Инструментът се състои от 771 броя тръби, които издават прекрасни романтични звучи... Органът струвал точно 6675 марки.
Първият премиерен концерт се състоял през юли 1908 г., като за целта бил поканен органистът Емануел Пол от Букурещ, който изпълнил творби от Дюбоа, Бордезе, Гнилмон и Матиоли.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ