18 Май 2024събота19:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Младежи

Първият местен референдум в Радомир впечатли дори швейцарците

Хората от града най-накрая ще имат правото да си кажат мнението по изключително наболял проблем

/ брой: 229

visibility 148

Любомира Митичева


Жителите на община Радомир ще проведат първия местен референдум в историята си на 5 октомври 2014 г. Заедно с провеждането на извънредните парламентарни избори в България, радомирци ще гласуват и за запазване на околната среда в общината, отговаряйки на въпроса:
"Съгласни ли сте община Радомир да не одобрява устройствени планове, предвиждащи добив и преработка на подземни богатства?"
"Местният референдум срещу концесиите в Радомир е уникален - той се отличава от провежданите досега у нас по това, че местната власт и Гражданският инициативен комитет работят екипно и това заслужава поздравления. Това означава, че местната власт и гражданите мислят дългосрочно за града и за неговите хора", казва председателят на Българското сдружение за насърчаване на гражданската инициатива (БСНГИ) Даниела Божинова. Представители на сдружението и д-р Магдалена Форовиц от Центъра за пряка демокрация в Цюрихския университет посещават Радомир по повод предстоящото на 5 октомври местно допитване.  "Дойдох тук, защото отвън няма как да се види динамиката на случващото се", каза Магдалена Форовиц. Представители на страната с над 150-годишен опит в провеждането на допитвания до народа се впечатлиха от единодействието на Инициативния комитет за референдума (ИК) и местната власт, които в повечето случаи са на различни становища. Интересът на швейцарския институт  към предстоящия първи референдум в Радомир бил продиктуван и от това, че в държава, намираща се на едно от последните места по стандарт на живот в Европа, съществува силно гражданско общество, поставило на дневен ред екологичен проблем.

Общественото допитване става факт

след като през 2011 г. голяма компания иска да получи на концесия част от местността "Диканите", община Радомир, за да изгради открита мина и да добива злато и сребро. Върховният административен съд спира проекта заради липса на екологична оценка. Въпреки това природозащитници организират местния референдум, за да се реши веднъж завинаги кое е по-важно за жителите на Радомир - опазването на природата и обявяването на Радомир за "екологичен район", или развитието на този вид индустрия. В момента в региона най-добре се развиват малките и средни предприятия в сферата на леката промишленост, които не замърсяват околната среда. Ако референдумът одобри идеята общината да остана екологично чист регион - на територията на общината няма да бъдат допускани добивно-преработвателните производства, като мините за ценни метали.
Референдумът ще се проведе, след като усилията на ИК, с председател Асен Велев, за събиране на нужния брой подписи, се увенчават с успех. Инициаторите успяват да съберат 4150 валидни подписа в подкрепа на провеждане на референдума. Общинските съветници в Радомир гласуват и приемат единодушно провеждането на референдума да бъде в деня на изборите за Народно събрание, а именно - 05.10.2014 г.
Гласуването ще се осъществи по секции на територията на цялата община. Секциите за референдума ще са непосредствено до секциите за парламентарните избори, ще имат същата номерация, но с допълнителен надпис - РЕФЕРЕНДУМ. Секционните комисии ще са съставени от председател, секретар и член, които няма да са политически ангажирани. След приключване на работата членовете на секционните комисии ще дарят полагащите им се възнаграждения по дарителската сметка на общината.
Бюлетините за гласуването са бели, всяка бюлетина съдържа надпис "Местен референдум" - община Радомир, въпроса на референдума, на който гласоподавателите трябва да отговорят, срещу който има две оградени полета и думите "ДА" и "НЕ", изписани с еднакъв едър шрифт.

Право да гласуват

на местен референдум имат гражданите на Република България с избирателни права, които имат постоянен или настоящ адрес, когато той е различен от постоянния, на територията на съответната община през последните 6 месеца преди насрочването на референдума.
Предложението, предмет на референдума, е прието, ако в него са участвали не по-малко от участвалите в последните избори за общински съвет, и ако с "ДА" са гласували повече от половината от участвалите в референдума избиратели.
Радомирци се борят не само за запазване на природата си, но и срещу разпоредбите на Закона за концесиите и Закона за подземните богатства. Инициативният комитет за местния референдум счита за неприемливи и разпоредбите на Закона за подземните богатства в частта им за отдаване на концесии за добив на подземни богатства, чл. 26, ал. 2, с което не се изисква съгласуване с кмета и общинския съвет на населеното място, засегнато от инвестиционното намерение при хипотезата на чл. 2, ал. 1, от т. 1 до т. 4. и т. 7. Също така административната процедура не поставя категорично и ясно изискване към инвеститора за социални разчети и ангажименти. Финансовата оценка на проекта не включва общинските разходи за изграждане и поддръжка на инфраструктурата, необходима за функционирането на концесионния обект.
Практиката показва, че в райони с изградени обекти за добив и първична преработка на полезни изкопаеми в дългосрочен план се увеличава заболеваемостта на населението и разходите за медицинско обслужване. Този фактор също не е засегнат при оценката на инвестиционните намерения в административната процедура при отдаване на концесии. Така реално чрез дадените концесии големите капитали в страната се концентрират в изключително малък кръг фирми, които се облагодетелстват, без това да носи кой знае каква печалба на държавата/общината. В конкретния случай с местността "Диканите" концесионерът предвижда около 1200 лева на месец приход за община Радомир и 31 работни места при 160 лева средна работна заплата. Концесията е предвидена за период от 35 години. Никъде концесионерът не споменава какви са изгодите и какъв е рискът от преработвателно предприятие срещу тези финансови параметри, които са изключително нищожни.

Законодателят е предвидил

че в срок след една година от провеждането на референдума може да бъде инициирано ново допитване по същата тема, т.е. това не е врата, затворена завинаги. Винаги може отново да бъде направено такова допитване, но решението ще го взимат вече жителите на община Радомир, а не както е в момента - една административна процедура, която се случва далеч от потърпевшите, в министерствата, и никои от хората, които живеят там, които дишат въздуха и пият водата, нито са информирани, нито са попитани дали искат да се развива подобна дейност в техния район. "След този референдум това нещо без допитване до хората няма да може да се случва", казва Асен Велев пред Радио "Благоевград" и допълва: "Всеки бъдещ инвеститор с инвестиционно намерение ще има възможност да застане, да изложи своите аргументи, да убеди хората, че неговото инвестиционно намерение ще бъде полезно".
Радомирци считат, че референдумът може да бъде добър атестат за общината при привличане на нови инвестиции в областта на екологичното земеделие и производство на биохрани, за развитие на туризъм, спорт и фестивален живот. Референдумът ще гарантира дългосрочно запазването на средата, такава, каквато е в момента.


Листовката за референдума
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1118

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1059

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1102

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1120

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1065

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1284

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1225

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1165

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ