Актуално
Първи "жертви" на битката за втечнен газ
В опитите си да навреди на Русия, ЕС вреди не само на развиващите се страни, но и на себе си, защото разбалансира световните енергийни пазари
/ брой: 157
Европа спешно търси по света нови доставчици на природен газ, които да заменят руския газ, пише германското бизнес издание "Ханделсблат". В същото време европейците създават безпрецедентна конкуренция на световните пазари на втечнен газ. В резултат на това те лишават много от развиващите се страни от възможността за покупки на синьото гориво и така предизвикват при тях остра енергийна криза.
Анализаторите, цитирани от германското издание, смятат, че тази криза е пряка последица от развитието на енергийния пазар на Европейския съюз, където търсенето на втечнен газ рязко се увеличи в резултат на намаляването на доставките на руски газ. Но именно втечненият природен газ е най-важният енергоносител за страните от "глобалния Юг".
Местните енергийни компании на част от развиващите се пазари вече не могат да купуват втечнен газ на световните цени, които европейците са "надули". Стив Хил, вицепрезидент на британската нефтена и газова компания "Шел", нарече ситуацията в Южна Азия "критична". По думите му, Европа "изпомпва" втечнен газ от останалия свят и създава криза в развиващите се страни, където расте социалното недоволство.
Официални представители на Бангладеш, страна с население от 171 млн. души, вече обвиниха Европейския съюз, че "примамва" производителите на втечнен газ с пари и "потапя в мрак" милиони хора в развиващите се страни. В Бангладеш всекидневно и за часове наред спира токът, а по разпореждане на властите магазините спират работа с настъпването на мрака, за да се пести електроенергия.
В Пакистан през последните седмици също имаше постоянни и продължителни прекъсвания на електроснабдяването. Възмутени жители излязоха на протест. В началото на юли правителството на страната не успя да спечели търг за втечнен газ на стойност 1 милиард долара, който газ отиде при по-платежоспособни конкуренти. Въпреки че преди няколко години страната сключи дългосрочни споразумения за доставки на втечнен газ при изгодни условия, сега те не се изпълняват. Доставчиците твърдят, че има недостиг на втечнен газ. За да разреши енергийната криза, Пакистан започна да внася въглища от съседен Афганистан.
Според бизнес изданието Nikkei Asia желанието на ЕС да се запаси с допълнителни източници на енергийни доставки вече причини непоправима вреда на страни с по-ниска покупателна способност, включително Шри Ланка, Пакистан и Бангладеш, дори и Индия.
Така, в опитите си да навреди на Русия, ЕС вреди не само на развиващите се страни, но и на себе си, защото разбалансира световните енергийни пазари и тласка цените на газа нагоре до невиждано високи нива. И това във време, когато световната икономика би трябвало да се възстанови от епидемията от КОВИД-19. А конкуренцията с богатите азиатски страни за втечнен газ също не предвещава нищо добро за самата Европа.
Анализатори от "Блумбърг" пък обръщат внимание на това, че се очаква много скоро Китай също да се включи в конкурентната борба за втечнен газ. Миналата година Китай беше най-големият вносител на втечнен природен газ, но временно намали потреблението заради КОВИД-ограниченията. Според прогнозите с възобновяването на растежа на китайската икономика основните маршрути за доставки на втечнен газ отново ще се пренасочат към Далечния изток.
Като цяло, обобщават експертите, въпреки непосилно високите цени, на Европа няма да се отдаде да обърне ситуацията с доставките на втечнен газ в своя полза. Тенденцията, както и досега, се определя от азиатската "голяма тройка" - Китай, Япония, Южна Корея - която поддържа голямо търсене на втечнен газ.
Money.bg
"Газпром" увеличава доставките за Унгария през България
"Газпром" увеличава доставките на природен газ за Унгария, като ще използва трасето през "Турски поток" и България, съобщава Ройтерс. Информацията е на външното министерство на Унгария. Доставките на "Турски поток" за август се увеличават с 2,6 млн. куб. метра на ден. За септември ще се водят допълнителни преговори.
Унгария е една от страните с най-голяма зависимост от руския природен газ - над 85% от вноса на газ. За разлика от останалите държави в ЕС обаче, властите в страната не направиха опит да диверсифицират доставките, а дори увеличиха зависимостта си, преговаряйки с Москва за още 700 млн. куб. метра.
През ноември 2021 г. Унгария подписа нов дългосрочен договор за доставка на газ от "Газпром". Той предвижда доставката на 3,5 млрд. куб. метра газ годишно по "Турски поток" и през територията на България и Сърбия и още 1 млрд. куб. метра през старото трасе през Австрия. Срокът на договора е 15 години.
Според премиера Виктор Орбан Унгария има "прагматични отношения" с Русия, след като Москва започна военна инвазия в Украйна. Страната подкрепя санкциите, които Западът налага на руския режим, но успя да договори изключение при забраната за внос на руски петрол в ЕС. Будапеща е остро против санкции и срещу природния газ от Русия.
До средата на юли Унгария беше нагнетила 2,84 млрд. куб. метра газ и скоростта, с която нагнетяваше, беше най-ниската за последните пет години, сочеха данните на местните регулатори. Сега газохранилищата са напълнени до 56% от капацитета им, според информацията на Gas Infrastructure Europe.
Алексей Милер и неговата газова война с Европа
Руският президент Владимир Путин поведе своята икономическа война с Европа и Алексей Милер, ръководител на "Газпром", е неговият изключително лоялен генерал на газовото поле, пише в анализ "Уолстрийт Джърнъл".
Русия зареждаше своето газово оръжие години наред и сега го използва, лишавайки от суровината държавите, които подкрепят Украйна. Европа намалява осветлението и температурите в опит да ограничи потреблението на газ. Така Москва тества решимостта на правителствата да насочват парични средства и военна техника за Киев.
Но Милер застрашава и десетилетия инвестиции в находища и газопроводи и постепенно обвързва държавната компания със зависимост от Китай - положение, от което се притесняват много руски стратези. За да замени Европа, "Газпром" трябва да стартира мащабна програма за изграждане на газопроводи на изток, но при липсата на западни технологии.
Според всички, работили с Алексей Милер, той е доверен и лоялен до край на Владимир Путин. Бивш ръководител в австрийската OMV го описва като "силен и интелигентен", взимайки всички решения за управлението на компанията. Руският президент само задава посоката, твърди той пред WSJ. Руски опозиционери са категорични, че "Газпром" пренасочва средства към властта.
В началото на войната в Украйна Алексей Милер се обърна към 500-те хиляди служители в "Газпром" с думите, че компанията има специална мисия. "Днес повече от всякога е важно за нас да останем съпричастни към общата кауза и да застанем редом до нашия президент", написа той.
Под ръководството на Милер "Газпром" даде много лостове за влияние в ръцете на Владимир Путин, които той използва след началото на войната в Украйна. Компанията осигуряваше около 40% от потреблението на газ в ЕС през 2021 г. Сега страните от общността трябва бързо да намерят алтернативи.
Инвестор.бг
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.