30 Април 2026четвъртък17:54 ч.

Първата турска АЕЦ ще заработи преди 2017 г.

/ брой: 132

автор:Дума

visibility 4470

Първата атомна електроцентрала в Турция се предвижда да бъде построена  до 2017 г., а цената на киловат час енергия ще струва не повече от 15,33 цента, съобщи турският в. "Заман". Изданието твърди, че разполага с подробности от историческото споразумение между Турция и Русия за строежа на АЕЦ в Мерсин, Южна Турция. Турция и Русия подписаха споразумение за строежа и експлоатацията на атомна електроцентрала в района на Аккую, на турското средиземноморско крайбрежие, по време на посещение на руския президент Дмитрий Медведев в Турция миналия месец. Реализацията на проекта бе възложена на руската компания "Атомстройекспорт".
Руското предложение се състои в изграждането на четири енергоблока с мощност над пет гигавата, предаде ИТАР-ТАСС. Първата копка е предвидено да бъде направена през ноември т.г., а до 2017 г. трябва да започне експлоатацията на най-малко един енергоблок.
В първоначалния етап 100 процента от активите на проектната компания ще принадлежат на Русия. В бъдеще обаче, както съобщава "Заман", до 49% от акциите може да бъдат продадени на турски акционери.
Вестникът информира също, че процесът на уточняване на конкретното място за строежа и други детайли на проекта все още е в ход, но би трябвало да приключи през близките месеци.
"Заман" обръща особено внимание на факта, че по-голямата част от служителите в централата ще са от Турция.

Спешна проверка в „Малинова долина“ заради радиация

автор:Дума

visibility 764

/ брой: 79

ЕП поиска по-голям бюджет на ЕС за следващия програмен период

автор:Дума

visibility 697

/ брой: 79

Европейската комисия заведе дело срещу България

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 79

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 79

"Алстом" ще успее да достави в срок новите 35 влака

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 79

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 79

Китай се готви да изнася горива

автор:Дума

visibility 691

/ брой: 79

ЕС призова за цифрова самоличност

автор:Дума

visibility 645

/ брой: 79

Повече полицаи в училищата в Каталуня

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 79

Само работещите могат

автор:Ваня Григорова

visibility 674

/ брой: 79

Осигуряване за пенсия или пари веднага

visibility 713

/ брой: 79

Значението на думите

visibility 694

/ брой: 79

Ей, дръпнахме с богатството!

автор:Юрий Борисов

visibility 704

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ