Първан Симеонов: Правителството се крепи на игра на нерви
На пръв поглед няма няхаква страхотна заплаха за правителството на Бойко Борисов, но всичко се свежда до игра на нерви. Въпросът е на всички ли ще им издържат нервите - на Борисов, на Валери Симеонов. Премиерът е изнервен и вероятно уморен. Това коментира пред "България ОнЕър" социологът от "Галъп интернешенъл" Първан Симеонов./Снимка БНР/
По повод предстоящия вот на недоверие, заявен от БСП, социологът каза: „Съмнявам, че вотът ще бъде успешен. Но работата на един вот е да се създаде дебат. Опозицията си е сложила хубав политически календар. Но цялата политическа амалгама ще се сплоти зад този вот”.
Борисов е изнервен и вероятно уморен. Това прилича на нещо средно между умора и работохолизъм. Той се срасна с това, което прави, смята Симеонов. По думите му във външнополитически план прмеиерът е започнал да плува в свои води. Започна да му се харесва. Получава и нелоши отзиви от партньори навън. В същото време ми се струва, че в политически план не е много свеж, добави социологът.
Той коментира и продължаващото напрежение между президент и министър-председател. Двамата ни основни държавни мъже – Радев и Борисов, все още ходят по въжето без да падат. Все още българската външна политика не е изнесла навън нашите вътрешни ежби. Но косъм е, но още не се е случило, смята Първан Симеонов. Припомняме, че вчера Бойко Борисов сътвори дипломатически скандал като отказа да се срещне с македонския президент Георге Иванов, който бе на визита у нас.
Малко прекалена, но разбираема е позиция на Борисов на фона на това, което Георге Иванов направи по отношение на Зоран Заев. Борисов показа недвусмислена подкрепа за усилията на Заев, съответно за евроатлантическата перспектива на Македония, каза Симеонов.
След постигане на съгласие между Ципрас и Заев за името на Македония президентът Иванов проведе среща със Заев само за 120 секунди и заяви, че няма да подпише договора.
Чест прави на Румен Радев, че не прекали в отговора. В тази ситуация той можеше да се поддаде на закачките, че това е продължение на ревността между двамата. Може и да е имало нещо такова, но не това е водещото, смята анализаторът. На Борисов вероятно му се е усладило да оставят Румен Радев и Георге Иванов от грешната страна на историята. Но Радев не реагира прекомерно. Реагира сравнително сдържано с един логичен в тази ситуация укор, коментира социологът.
Според него реакциите на Борисов по темата с Македония вероятно или са съгласувани със Запада, или той гледа да не бъде много на терена, за да не сбърка нещо. Много се нафантазирахме, че сме нещо страшно във външната политика. Нищо такова не сме. Борисов не е професионален дипломат, подчерта Симеонов. Той е с битови възгледи за политиката, което се харесва на българите. Напоследък са успешни. Понякога има моменти, когато Борисов гледа да не се бърка много между шамарите. А шамарите са сериозни, както става ясно. Но това, че в момента Западът иска бързо да вземе Македония, е изцяло в синхрон с българския национален интерес, смята Симеонов.
Един от най-големите проблеми в българо-македонските отношения е, че българското население е станало малко безразлично, обобщи социологът.