03 Юли 2025четвъртък09:34 ч.

Здраве

Първа помощ при сърдечен арест може да спаси живот

/ брой: 93

автор:Дума

visibility 4450

Внезапният сърдечен арест е водеща причина за смърт - над 320 хил. извънболнични сърдечни арести се случват ежегодно в Европа. У нас 70 хил. души годишно умират от сърдечни заболявания, а 70% от тях са причинени от внезапна сърдечна смърт. Тя настъпва неочаквано и може да засегне дори човек в привидно добро здраве. Когато настъпи сърдечен арест извън болнично заведение, смъртността е висока, а за България тя достига почти 100%.

Има три важни стъпки, които всеки трябва да следва, ако види припаднал човек: 

1) да провери дали е в съзнание и диша, 

2) да се обади на 112 – бърза помощ, 

3) да започне да прави сърдечен масаж – силно и енергично. 

Това препоръчва председателят на Сдружението по кардиостимулация и електрофизиология д-р Васил Трайков по време на V международен конгрес на организацията, проведен в България. Той припомня клипа на Английската сърдечна фондация с участието на бившия уелски футболист и киноартист Вини Джоунс-Секирата. В него Вини Джоунс дава много точни насоки как трябва да се реагира в ситуация на припаднал със сърдечен арест. 

Разликата между ареста и удара/атаката

 - При сърдечен удар кръвният поток към сърцето е физически блокиран от запушена или стеснена артерия. Тъй като сърдечният мускул се нуждае от кръв и кислород, ако не ги получава, части от тъканта започват да умират. 

При сърдечен удар (или атака) човек получава болка в гърдите, ръката или челюстта, задух, студена пот, гадене или обща слабост и умора часове, дни или седмици преди атаката. 

- Сърдечният арест се появява внезапно и често без предупреждение. Той се задейства от електрическа неизправност в сърцето и причинява неравномерен сърдечен ритъм (аритмия). При него няма блокиране на кръвния поток. Електрическата неизправност може да забави или да спре работата на сърцето, а кръвта не тече никъде в тялото. При прекъсване на помпането сърцето не може да изпомпва кръв към мозъка, белите дробове и други органи, поради което човек губи съзнание и няма пулс, а смъртта може да настъпи за минути, ако пострадалият не получи лечение. 

Токът и парното поскъпват по-малко от очакваното

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 119

Печалбата на банките стигна 1,6 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 119

Дефицитът в бюджета надхвърля 2,6 млрд. лева

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 119

ЕП с най-лоша оценка за Северна Македония

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 119

Режат бонусите за опасен труд в Румъния

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 119

Русия превзе изцяло Луганска област

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 119

Безумия

автор:Александър Симов

visibility 488

/ брой: 119

Пагубен модел

visibility 502

/ брой: 119

Да възстановим честния вътрешнопартиен диалог

visibility 477

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ