16 Април 2026четвъртък12:26 ч.

Парното в София може да поскъпне с близо 30% от юли

Омбудсманът гневна на столичната топлофикация

/ брой: 62

автор:Дума

visibility 20921

Парното и топлата вода в столицата ще поскъпнат с 29% от 1 юли. Това предвижда заявлението на "Топлофикация София", внесено в Комисията за енергийно и водно регулиране. Ако КЕВР одобри сметките на общинското дружество, цената на топлинната енергия ще стигне рекордните 89q63 евро за мегаватчас.
В същото време варненската топлофикация например е е поискала само 3,9% повишение от средата на годината -  до 70,72 евро/MВч.
„Топлофикация Русе“ не иска промяна и предлага от новия регулаторен период цената за битовите потребители да остане 49,90 евро за мегаватчас. „Топлофикация Разград” АД предлага за утвърждаване от KЕВР цена на топлината енергия от 81,46 евро за мегаватчас, което е с 15,35 процента повече от настоящата. Топлофикация Плевен” АД иска повишаване на цената за битовите потребители с 10,82 на сто - от 47,87 евро на 53,05 евро. „Топлофикация ВТ“ предлага скок на цената с 26,03 на сто от 69,04 на 87,01 евро за мегаватчас. „Топлофикация Сливен“ иска от енергийния регулатор ръст на цената с 4 на сто - от 50,16 на 52,17 евро за мегаватчас за битовите потребители и с 13,61 на сто за стопанските и обществените абонати - от 47,92 на 54,44 евро за мегаватчас. 
В края на миналия месец при обсъждането на цената на природния газ за април  председателят на КЕВР Пламен Младеновски каза, че е притеснен за цената на парното за следващия отоплителен сезон заради световната енергийна криза. 
Столичното предприятие мотивира шоковото поскъпване  с три основни причини. Значително са нарастнали цените на природния газ след ескалацията на конфликта в Близкия изток. Освен това "Топлофикация София" трябвало да инвестира много средства в ремонта на топлопреносната мрежа и производствените съоръжения, 
Друга причина била общо покачване на цените на суровините и материалите.
Практиката показва, че енергийният регулатор трудно ще допусне такова драстично поскъпване, като прегледа сметкитe, на които се базира заявлението на "Топлофикация София".
Междувременно националният омбудсман реагира гневно на новината за очаквания скок. "Не може автоматично и безкритично всяко поскъпване да се прехвърля върху крайните потребители. Недопустимо е в ситуация, в която доходите на хората не нарастват със същите темпове, разходите за базови услуги да скачат рязко и без социален баланс", се казва в писмо на Велислава Делчева, изпратено до председателя на КЕВР Пламен Младеновски.
Делчева подчертава, че предложението за вдигане на цената идва на фона на сериозно обществено недоволство от високи сметки, чести аварии, неясно ценообразуване. 
Столичната „Топлофикация“ продължава да не публикува данни какъв е надвзетият или недовзетият приход, който се формира в резултат от прогнозите, по които са формирани действащите регулирани цени. Освен това в продължение на 7 от изминалите досега 10 месеца от ценовия период дружеството реално е плащало по-евтин природен газ от заложения по прогноза в действащата цена, изтъква още омбудсманът.

Имотните сделки намаляват, но цените продължават да растат

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 69

МВФ понижи прогнозата за икономическия растеж на България

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 69

Задава се световна икономическа криза

автор:Дума

visibility 163

/ брой: 69

Спряха опит за незаконен внос на овце от Гърция

автор:Дума

visibility 169

/ брой: 69

Евросъюзът забавя заема за Киев

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 69

Испания легализира 500 000 мигранти

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 69

Сърбия връща наборната служба

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 69

Накратко

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 69

За да има справедливост

visibility 167

/ брой: 69

И какво от това

автор:Евгени Гаврилов

visibility 170

/ брой: 69

Засипаха ни с благодат

visibility 153

/ брой: 69

Залогът на тези избори е България и ние ще бъдем на висотата му

автор:Дума

visibility 189

/ брой: 69

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ