Парламентът в Скопие за втори път гласува споразумението за името
В парламента на Македония 69 депутати гласуваха „за“, и един „против“ закона за ратифициране на Договора за името. Законът веднъж вече беше подкрепен от депутатите, но президентът Георге Иванов отказа да го подпише.
Опозицията не участва в гласуването и напусна залата както и при предишното гласуване.
В обръщение към депутатите външният министър Никола Димитров се спря на указанията на президента да не подпише закона. Дипломатът каза, че уникалността на македонската идентичност и език не е застрашена. Окончателното споразумение не само че не застрашава македонската идентичност, а я потвърждава както никога досега. На практика договорът ще донесе установяване на идентичността и ще преодолее вечната борба за езика, идентичността, ще влезем в ЕС, ще печатим документите си на македонски език с македонски превод, каза Димитров.
Той допълни, че според законите след това гласуване президентът е длъжен да подпише указа. По отношение на изказването на Иванов, че международните споразумения се подписват само от президента на страната, Димитров каза, че международни споразумения от името на Република Македония могат да бъдат сключени и от правителството на Република Македония.
Последната дума по договора ще имат македонците, които ще гласуват на референдум през есента.