Парламентът в Гърция одобри името Северна Македония
Гръцкият парламент одобри днес Преспанското споразумение за новото име на Република Македония. Ратификацията, която бе предшествана от тежки и дълги дебати, е победа за премиера Алексис Ципрас. Докато депутатите гласуваха, пред сградата на парламента течеше многохиляден митинг срещу Преспанското споразумение.
Приемането на документа слага край на 27-годишен спор между Скопие и Атина. Споразумението отваря пътя на Македония за членство в НАТО и ЕС. Ратификацията на договора бе одобрена със 153 гласа в 300-местния парламент.
Управляващата СИРИЗА на Ципрас има 145 депутати, като за ратификацията разчиташе на независими депутати.
Според социологически проучвания две трети от гърците са против споразумението. Нови протести срещу договора са насрочени в няколко града на страната.
Пред парламента и в момента има хиляди демонстранти, които скандират "оставка" и "референдум", предаде БНР в кореспонденция от Атина. Протести има и в Солун. В Северна Гърция ученици окупираха над 60 гимназии с призив към депутатите да гласуват против споразумението със Скопие.
Извънредно полицията охранява и домовете на депутатите от СИРИЗА, пред които недоволни гърци също протестират. Въведени са извънредни мерки за сигурност навсякъде, където има демонстрации.
На границата с Македония голяма група гърци с национални знамена се очаква да спрат движението в двете посоки. Фермерите от Серес също планират символични протести.
Вчера демонстранти се опитаха да влязат в парламента и бяха отблъснати със сълзотворен газ.