Парламентът решава за мораториума върху АЕЦ "Белене"
Предложението на парламентарната група на БСП за отмяна на мораториума за строежа на АЕЦ „Белене“ ще бъде обсъдено тази седмица в Народното събрание. Точка първа за четвъртък трябва да бъде проектът за отмяна на решението на Народното събрание от 29 март 2012 г. за прекратяване на изграждането на ядрената централа на площадката „Белене“.
На енергийна комисия днес пък ще се гласуват и двете предложения - на БСП и на ГЕРБ, които предлагат на практика едно и също - възобновяване на действията по търсене на възможности за изграждането на централата. От мнозинството са категорични, че това трябва да стане единствено и само на пазарен принцип и без предоставяне на държавни гаранции. От левицата пък настояват държавата да има дългосрочна енергийна стратегия не само по темата "Белене", но и по други проекти, които биха подсигурили енергийните нужди на държавата.
Освен отмяна на мораториума, БСП предлага парламентът да възложи на енергийния министър да преговаря с потенциални инвеститори и да уведомява депутатите за резултатите от преговорите. А до 31 октомври да предложи възможности за структурирането на проекта.
В Комисията по енергетика ще бъде гласувано и проекторешение за възобновяване на търсенето на възможности за изграждане на АЕЦ „Белене“, по предложение на ГЕРБ. Според решението парламентът възлага на енергийния министър да търси възможности за реализация на проекта, съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип, без държавна гаранция. Както БСП, така и ГЕРБ дават на министъра срок до 31 октомври да предложи възможности за структурирането на проекта. От ГЕРБ препоръчват решението за спирането на „Белене“ да бъде отменено.
Заседанието ще се проведе от 16.00 часа в зала „Изток“.
Нужно е държавата да даде ясен знак, че иска този проект да има реален живот. С тези думи Атанас Костадинов от ПГ "БСП за България" коментира предложението за размразяване строежа на централата. Той бе категоричен, че към проекта трябва да се подходи институционално. Няма проект, през последните 10 - 12 години, в световен мащаб, в който държавата да няма отношение или участие, обясни Костадинов, който е и член на енергийната комисия в НС. Според него най-лошият вариант за страната ни е проектът АЕЦ "Белене" да не се реализира. Потреблението ще расте, затова ни е нужна базова мощност, добави социалистът.