22 Декември 2024неделя13:43 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Парад на млади дарования

Международният музикален фестивал за класическа музика "Артис" подава ръка на изгряващи таланти

/ брой: 220

автор:Савена Злъчкин

visibility 1500

Изминаха вече две прекрасни вечери от Международния музикален фестивал за класическа музика "Артис". Станахме свидетели на впечатляващи изпълнения от възпитаници на Националното музикално училище "Любомир Пипков". Това бе истински духовен празник, носещ радостта на общуването с музика, поднесена с трепета и вдъхновението на младостта. Почитателите на класиката имаха удоволствието да видят изгрева на не една музикална кариера. И дай Боже да бъдат повече тези, чиито имена ще прославят България и повече онези, които стават свидетели на това чудо.
Фестивалът се провежда в две емблематични за българската музика места: в камерна зала "България", която бе препълнена на откриването, и в меката на българския звукозапис - Студио 1 на БНР. Предстои още една вечер с млади музиканти на 9 ноември, която любителите на откривателството не бива да пропускат. Останалите 3 вечери на фестивала са камерни концерти на утвърдени в Европа музиканти. В духа на Възрожденската традиция входът за всички прояви е свободен.
Инициатор и основен двигател на фестивала "Артис" е Ваня Пешева - пианистка с активна концертна дейност в България и чужбина и музикален педагог в НМА "Панчо Владигеров", където работи със студенти вече над 20 години. Преди повече от 12 години у нея се ражда мечтата за фестивал за джаз и класическа музика. По-късно  разширява преподавателската си дейност и с по-малки ученици в Националното музикално училище "Любомир Пипков" и това променя приоритетите й. "Видях какви прекрасни дечица има там, колко са искрени и колко са чисти и разбрах, че талантът им заслужава подкрепа", споделя Пешева. Замисълът се преобразува и тя насочва усилията си към формат, който ще даде една сцена на младежи и на вече утвърдени музикални имена.
Благодарна е на фондация "Артис", която застава зад нея, и на Калин Савов, който предоставя безвъзмездно работата по художественото оформление.
"Започнах да организирам това първо издание преди около година, когато получих едно обещание, че ще ми осигурят средства", разказва Ваня Пешева. "Запазването на залите беше първото необходимо условие, за да се координират концертите с графиците на чуждестранните артисти, имена с твърде много ангажименти. Получи се така, че започнах, без да разполагам с обещаната сума, която да позволи фестивалът да се състои. Софийската филхармония има твърде наситен сезон, така е и със Студио 1 на БНР, и не беше лесно да се уговорят залите. А сумата все не пристигаше. Нямах друг избор, освен лично да започна трескава борба за събиране на средствата. Тогава се запознах с Пламен Натов, учредителя на фондация "Артис". Първоначалният старт беше даден от тях, но останалите средства трябваше сама да събера. Усилията бяха неистови. Изписах над 500 мейла до банки, търговски вериги, рекламни агенции. Само за да разбера, че така не става. От няколко места отговориха, че в този момент не могат да подкрепят все още непознато събитие. Направете го, ми казаха, а за в бъдеще ще помислим. Подадохме проект и към Министерството на културата, но той не беше одобрен, вероятно поради моята липса на опит в тази сфера. Изминах безкрайно дълъг път. Обърнах се към приятели и успели в своята област хора, които, за моя голяма радост, се отзоваха и буквално в последния момент, чак през септември разбрах, че фестивалът ще се случи."
Директорът на Софийската филхармония Найден Тодоров дава рамо на идеята и своята лична препоръка. Заместник-кметът на Столичната община доц. д-р Тодор Чобанов дава съгласието си за безвъзмездно ползване на зала "България". Продуцентите на БНР също отпускат Студио 1 на БНР безвъзмездно.

- Г-жо Пешева, каква е мисията на фестивала?
- Да се посвети на таланта във всички негови измерения. Изключително важно е за едно талантливо дете да има условия за развитие и сцена за изява. Музикантът израства на сцената. Колкото е по-голям стимулът, толкова по-големи са и старанието, и резултатът. Подготовката за изпити и продукции става по един начин, докато пътят към голямата сцена е различен. Колкото повече изяви има един подрастващ талант, толкова повече се утвърждава артистът в него, развива се като професионалист. Ние всички сме артисти, било то в ранна възраст или с израстване в кариерата, а артистът винаги има нужда от публика. Публиката от своя страна също се нуждае от артистите, за да изпита радостта от изкуството. Нещата са взаимно свързани.
- Какво е пожеланието ви за бъдещето на фестивала?
- Това, което залагаме в началото - да се разрасне, разбира се. И по мои наблюдения, и по мнението на много колеги от чужбина, подобно смесване на утвърдени артисти и на талантливи деца на една сцена, съчетани с майсторски класове по интерпретация при изтъкнати имена, са изключително популярни събития. В Европа интересът към младите изпълнители е много голям, а и не само към младите, особено в сферата на класическата музика. Ситуацията в България няма да бъде така трудна, ако имаме по-голяма подкрепа от страна на капитала. И в Европа, и в Америка законите облекчават онези представители на бизнеса, които влагат средства и насърчават културата. Ако българското законодателство се промени в тази посока, много повече фирми ще могат да отреагират на музикални събития. Стоим в омагьосан кръг и самият бизнес сега няма интерес да подкрепи културата. А в България има изключителни таланти. И хората реагират на таланта. На откриването камерна зала "България" беше пълна, при това в същото време течеше друг голям концерт. Пожелавам си и по-силно медийно представяне на събитието. Аз съм сигурна, че много повече хора ще посещават концертите, стига да знаят за тях. Трябва да се направи тази трайна връзка - от една страна, с т.нар. бизнес среда, която да бъде привлечена за нашата кауза, и от друга страна - да имаме подкрепата на медиите.
- Вие сте преподавателка и концертираща пианистка едновременно, как се нагърбихте и с импресарска дейност?
- Не знам! Изключително е трудно. Дори и аз се учудвам, но се наложи. Вложих неимоверно много енергия. Време и енергия. Желанието, желанието е водещо. Когато човек иска нещо, той намира начин да го постигне. За мен винаги е било важно и определящо това дали искам да направя нещо, дали го усещам със сърцето и душата си.
- Седях до вас на един от концертите и усетих как се вълнувате за всяко от децата. Кой направи селекцията на участниците?
- Това са деца с голяма активност и явен талант, повечето имат много участия в много конкурси. Разчитах на техните преподаватели и мои колеги от Националното музикално училище за подбора, разбира се, аз също ги избрах. За следващите издания бих искала фестивалът да има национално покритие. В музикалните училища от страната има още много талантливи дечица, които заслужават представяне. Така че, живот и здраве, дай Боже... Но първо нека да приключим успешно с първото издание.
- Какво ни очаква в следващите 4 концерта до края на месеца?
- Още един концерт с деца-лауреати в камерна зала "България" на 9 ноември от 19 ч. Следва концертът на италианеца Марио Кароли, професор по флейта и музикант с изключителна кариера, съвместно с пианистката Ирина Георгиева - на 12 ноември в Студио 1 на БНР. На 17 ноември от 19.30 ч. в Студио 1 на БНР клавирният рецитал на Франсоа-Ксавие Поизат, млад френско-швейцарски пианист, носител на редица конкурсни награди, който в момента гради чудесна кариера, ще представи много интересна програма с рядко изпълнявани произведения. Закриването на фестивала е на 19 ноември от 19 ч. В камерно дуо: заедно с виолончелиста - концертмайстор на Гьорцених оркестър в Кьолн и професор по чело Бониан Тиан, ще изпълним програма с произведения от Бах, Брамс и Рахманинов в камерна зала "България".


Ансамбъл "Палиев Спаркълс" - най-младите звезди на българската ударна школа


Сион Наймън, 15 години, виолончело,
в акомпанимент на рояла на Венета Нейнска


Сестрите флейтистки Миглена (18 г.) и Диана (16 г.) Маркови


Диана Чаушева, 14 години
Снимки Петър П. Кръстев

 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 13294

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 10538

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 12853

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 15026

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 12252

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 12346

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 10914

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 10953

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 18527

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 15309

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 12870

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 11731

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ