19 Юли 2025събота06:31 ч.

Пълним джобовете на богаташите

Милиардерите заграбиха повече от 60% от парите на останалото население в света

/ брой: 13

автор:Дума

visibility 1537

Милиардерите в глобален мащаб са се удвоили през последното десетилетие и са по-богати от 60% от световното население, обяви благотворителната организация Оксфам, цитирана от АФП. Цифрите показват, че 2153 милиардери сега имат повече богатство отколкото 4,6 милиарда души от най-бедните хора на планетата.

В доклада на организацията се казва, че бедните жени и момичета са на дъното на класацията по благосъстояние. Те влагат "12,5 милиарда часа неплатен труд всеки ден", който се изчислява на стойност най-малко 10,8 трилиона долара годишно.

"Нашите разбити икономики пълнят джобовете на милиардери и едрия бизнес за сметка на обикновените мъже и жени. Не е чудно, че хората започват да се питат дали милиардерите трябва да съществуват", заяви ръководителят на организацията за Индия Амитаб Бехар. Жените и момичетата са обременени по-специално, защото най-често са онези, които поддържат "колелата на нашите икономики, предприятия и общества", заяви Бехар. "По целия свят 42% от жените не могат да получат работа, защото са отговорни да се грижат за други хора, в сравнение с едва 6% от мъжете", показват данните на Оксфам.

"Разликата между богати и бедни не може да бъде разрешена без умишлени политики за разрушаване на неравенството", каза Бехар преди годишния Световен икономически форум в Давос, където той ще представлява Оксфам.

"22-мата най-богати мъже в света имат повече богатство от всички жени в Африка", се казва в съобщението на Оксфам. Ако един от най-богатите в света просто плати 0,5% допълнителен данък върху богатството си за 10 години, това би било равно на инвестицията, необходима за създаването на 117 милиона нови работни места в грижи за възрастни хора и деца, образование и здравеопазване", твърди Оксфам.

В доклада си "Време е да се погрижим" от Оксфам отбелязват, че са изчислили, че жените, които работят без заплащане, са добавили най-малко 10,8 трилиона долара към световната икономика на година - три пъти повече от технологичния сектор.

Междувременно проучване на "Барометър за доверие на Еделман" показва, че повечето хора по света вярват, че капитализмът в сегашната му форма "нанася повече вреда, отколкото полза". Анкетата включва 28 държави - от западните либерални демокрации като САЩ и Франция, до тези, базирани на различен модел като Китай и Русия. На национално равнище "Барометърът за доверие на Еделман" показва, че липсата на доверие в капитализма е най-високо в Тайланд и Индия, съответно 75% и 74%, следвани от Франция с 69%.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ