Пак сме на опашката
/ брой: 243
България, заедно с Унгария, е била на последно място в Европейския съюз през 2023 г. по равнище на реалното индивидуално потребление (AIC) на човек. Това сочат най-новите данни на Евростат, публикувани на сайта на европейската статистическа агенция. Реалното индивидуално потребление на човек от населението е представено чрез индикатора стандарт на покупателната способност. Този показател позволява да бъде извършена оценка на стандарта на живот на домакинствата в дадена страна. Той показва, че си оставаме най-бедната държава в общността. Този път на опашката компания ни прави и Унгария. Разбира се, това не е изненада за никого. Така става в държави, намиращи се в перманентна политическа криза и затънали в корупция.
Нивата на реално индивидуално потребление в страните от Евросъюза се движат в широки граници - от по 70 процента спрямо средната стойност за ЕС, отчетени в България и Унгария, до 136 процента в Люксембург.
Страната ни оглавява и негативната класация на Евростат (данни от изследването на доходите и условията на живот (EU-SILC)) за процент от населението, което се намира в "риск от бедност или социално изключване". В тази графа са попаднали 23,8% от българските граждани или над 1,5 млн. души. За сравнение, средно в ЕС тук попадат около 17% от хората.
У нас тя е свързана и с друг феномен - хем да работиш, хем трудно да свързваш двата края. Размерите на бедността в България се запазват, независимо от ръста на икономиката и заплатите, сочат данните на статистическата служба на ЕС. Нещо повече - нараства относителният дял на хората с трудов договор, чиито домакинства преживяват с доходи под линията на бедността. По данни на Световната банка преди десет години този дял е обхващал осем процента от всички заети, а най-често бедни са били ромите, жителите на селските райони, пенсионерите и многодетните семейства. Оттогава в България не се е променило нищо съществено - делът на работещите бедни дори е нараснал до 12 процента. Освен това разликата в доходите на най-бедните и най-богатите у нас е пет пъти, при разлика два пъти в другите страни от ЕС. И ножицата явно продължава да се разтваря.