23 Април 2024вторник22:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Пак отлагат задължителната предучилищна на 4-годишните

До 20% от часовете ще могат да са дистанционни, предвиждат промени в училищния закон

/ брой: 112

автор:Деси Велева

visibility 1437

Министерството на образованието отново отлага въвеждането на задължителна предучилищна подготовка за 4-годишните. Тя ще влезе в сила до учебната 2023-2024 г. след решение на общините, предвиждат промени в училищния закон. Предложените изменения в него през февруари предвиждаха обхващането на 4-годишите да стане година по-рано. Предишното намерение бе задължителната предучилищна да влезе в сила още следващата учебна година. Отлагането се прави въпреки категоричното уверение на министерството, че общините и най-вече София имат готовност да поемат всички подлежащи на предучилищно обучение. Много родители са против подобна промяна и събират подписки срещу нея.

Министър Красимир Вълчев отново потвърди, че тази възраст е най-важна основно за езиковото развитие на децата и лишаването им от образователна среда е пагубно за него. Особено този въпрос засяга децата от семейства, чиито език не е български, и тези, в които липсва отношение към образованието. В момента около 78% от 4-годишните не ходят на детска градина, докато при 5-годишните процентът е 90.

Министърът твърди, че места ще има за всички деца, дори от Столичната община декларирали, че могат да осигурят задължителния обхват. Преди два дни се проведе вторият протест на родители срещу недостига в София, които припомниха, че около 9000 малчугани още чакат за ясли и градини.

Според МОН с 210 млн. лева през следващите години ще бъдат построени нови и достроени стари училища и детски градини, с които да бъде спрян двусменният режим за учениците и компенсиран недостигът за по-малките деца. Министърът говори и за уплътняване на терени за детски градини, тъй като досега "сме били щедри в нормите на пространство и дворове".

В законовите промени заляга и утвърждаването на обучението в електронна среда. Училищата, които имат иновативни проекти, ще могат да позволяват до 20% от часовете да се провеждат дистанционно след 4 клас. Вариант е виртуалните класни стаи да се прилагат по време на първия час, ако той е много ранен за учениците при двусменен режим. Така те ще ходят на училище по-късно, за втория час, а първият ще се взема в следобедно време от вкъщи. Също така грипните и другите извънредни ваканции ще минават в дистанционна форма. Тя ще важи и за болни ученици, които имат възможност да учат от вкъщи, като те ще слушат уроците, преподавани по същото време в училище. Училищните настоятелства ще бъдат контролирани по-строго, предвиждат други промени в закона.

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 333

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 310

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 303

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 332

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ