28 Януари 2026сряда04:31 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Озарени разкази за любовта

Излезе нова белетристична книга на Соня Келеведжиева

/ брой: 30

автор:Деньо Денев

visibility 5636

Всяка новоизлязла книга е събитие. Най-малко тя е събитие за своя автор. Ако няма съдбата на буря в чаша с вода, а хвърли невидими мостове към сродни духове, тогава празникът се е състоял. Но колко са книгите, които ни озаряват с празнична светлина? Една книга е истински хубава, ако ни повика отново при себе си, когато ни накара повторно да я прочетем. За хубавия разказ е необходима интригуваща история. Но само историята не стига. Уилям Фокнър в своята повест "Стръвницата" ни разказва за мечка, за старата Бен. Ърнест Хемингуей в шедьовъра си "Старецът и морето" ни доверява историята на стария Сантяго и голямата риба. Йордан Радичков пише за жаби ("Малки жабешки истории") и пак приковава погледа ни върху страниците на книгата си. Ясно е, че въпросът не е в мечките, рибите и жабите, а в магията на словото!
Соня Келеведжиева в новата си книга "Нечути женски гласове" ни предлага разкази и новели за любовта. Преди появата на този сборник тя утвърди името си като проникновен анализатор на художественото слово - издаде няколко критически книги, посветени на творчеството на съвременни автори и на класици.
В автопредговора към книгата, поднесен като неизпратено писмо до читателя, писателката признава, че още в най-ранните й творчески години обикнат от нея жанр е разказът. И още с първите си стъпки на писателското поприще тя върви към белетристичната си книга. И този път е плодотворен. Потвърждават го разказите и новелите в сборника.
Всяка от творбите има за заглавие име на жена - името на главната героиня. Образите в книгата са разпознаваеми. Авторката ги "скулптира", те са представени със самобитната си женска хубост, но и с ярките черти на характерите си. Общото между героините в книгата е тяхната драматична съдба. С драматизъм е наситен животът на Виктория в едноименната новела (с подзаглавие "Изповед на една "блудница"), но все пак тя стига до истинската любов. Една фрагментарна поема в проза със заглавие "Надежда" (Закъсняла птица) авторката е посветила на поетесата Надя Неделина. Специално внимание се полага на разказа "Фрида". Той се отличава от другите творби със своята метафоричност. С него през 2009 г. писателката спечели Европейската награда за проза, в конкуренция със 135 автори от 11 държави. Това високо признание радва Соня Келеведжиева, то огрява с чиста светлина и името на България.
Писателката не експериментира със словото. Тя се осланя на класическото повествование. Историите, които описва, са взети от живота и претворени вълнуващо. Разказите и новелите са озарени от любов.
Издателството е "Обнова" - Сливен.

Плащаме с левове до неделя

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 17

Цената на златото с нов исторически връх

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 17

Платежните операции у нас стигнаха 345 млрд. евро

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 17

ЕС одобри окончателно забраната за руския газ

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 17

Канада без свободна търговия с Китай

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 17

Превозвачи от Балканите блокират границите

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 17

Над 800 000 американци останаха без ток

автор:Дума

visibility 824

/ брой: 17

Да се ускори забраната за социални мрежи

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 17

Съвет на лакеи

автор:Александър Симов

visibility 1201

/ брой: 17

Беззащитен

автор:Мая Йовановска

visibility 1124

/ брой: 17

Ние помним!

автор:Дума

visibility 1264

/ брой: 17

"Сурва" събра над 13 хиляди на своя 60-годишен юбилей

автор:Дума

visibility 894

/ брой: 17

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ