18 Юни 2024вторник00:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отворете полицията

Реформата в руското вътрешно министерство коментира министърът на вътрешните работи на Русия генерал Рашид Нургалиев

/ брой: 59

visibility 815

Михаил Фалалеев

- Сегашната реформа в руското МВР е най-мащабната и радикална. Променя се законът и дори името - от милиция на полиция. Какво според вас предизвика тези глобални промени?
- Бих предложил малко по-различна характеристика на реформата - тя е преди всичко навременна. И целта й е решаването на няколко принципни задачи.
- Какви?
- На първо място днес се поставя задача  органите на вътрешните работи да имат професионална правоохранителна идеология. Тя е формулирана в първия член от Закона за полицията. Руската полиция е призована да защитава правата и свободите на човека и гражданина, да противодейства на престъпността, да охранява обществения ред и да осигурява обществената безопасност.
- Това ще подобри ли отношенията между хората и полицията, ще върне ли доверието към хората с пагони?
- Връщането на взаимното доверие между органите на вътрешните работи и населението е една от основните ни задачи.
Милицията традиционно е била и си остава силово ведомство, което най-често, да не кажем постоянно, си взаимодейства с населението. Затова днес в рамките на реформата ние правим акцент върху формирането на партньорски модел за взаимоотношения между обществото и полицията. В новия закон има много раздели, които детайлно регламентират тези отношения. Предлага се мнението на населението законодателно да се впише като един от основните критерии при оценката на работата на полицията. С други думи - въвежда се граждански контрол върху действията й.
- Кой ще оценява общественото доверие?
- Независими организации.
- Неочаквано за вас или обратното - прогнозируемо - беше активното участие на хората при обсъждането на законопроекта? Как смятате, защо се прояви толкова голям интерес към новия закон?
- Ние бяхме сигурни, че законопроектът ще предизвика голям обществен интерес и ще има активна и съдържателна дискусия. Предполагам, че има две причини за този голям интерес.
От една страна, наистина има редица проблеми и в работата на ведомството, и в отношенията му с обществото, които трябва да бъдат решени. И общественото обсъждане стана онзи маркер, който отбеляза най-наболелите проблеми в тази сфера.
От друга страна, самият факт на толкова активното участие на хората в дискусията е доказателство, че милицията - вече полицията - са онази институция, с която обществото е готово да си взаимодейства и заедно да работи. Хората смятат полицията за онзи държавен орган, който е принципно важен за тях лично. Те осъзнават, че само чрез взаимодействие може да се увеличи личната и обществената сигурност.
- Каква е разликата между стария и новия закон? Има ли принципни разлики? Кое е най-важното в новия закон?
- В законпроекта бяха запазени онези точки от стария Закон за милицията, които издържаха проверката на времето, бяха потвърдени от решенията на Конституционния съд на Русия, на Европейския съд по правата на човека. Това засяга например положенията, които регламентират използването на сила - физическа сила, огнестрелно оръжие, специални средства.
Принципна разлика обаче е, че пред нас се поставя задачата да създадем качествено нова институция за осигуряване на правовия ред. Това няма да е институция на държавната принуда, а наистина правоохранителен орган, чиято задача ще е защитата на човешките права и свободи, като същевременно гарантира личната и обществената безопасност. За постигането на тези цели е изградена концепцията на законопроекта.
- Какво трябва кардинално да се промени в работата на полицията?
- Това са преди всичко високият професионализъм, дисциплинираност и отговорност, умение ясно и ефективно да се решават задачи в сферата на осигуряване на реда и защитата на гражданите в интерес на всеки отделен човек. Полицаите трябва да разбират, че те гонят не определен ведомствен показател, а помагат на хората, те първи идват на помощ, ако човек е в беда.
- Защо смятате, че преименуването бе необходимо и ще е полезно?
- Преименуването, а по-точно - връщането на традиционното наименование, е един от необходимите елементи на провежданата реформа.
Много от първоначалните претенции към самия факт на преименуването бяха прекалено политизирани или предизвикани по-скоро от емоции, а не от конкретни аргументирани причини. Тъй като новият закон предвижда изграждането именно на съвременна правоохранителна структура от полицейски тип,  това наименование е абсолютно логично и адекватно.
- Един от най-тежките проблеми, свързани с работата на милицията, е проблемът с кадрите. Ще има ли резултат в тази връзка от новия закон?
- В Закона за полицията има ясни критерии за приемане на работа в органите. Всеки потенциален полицай първо трябва да премине през комплексно проучване на личността, психологически тест и медицинско изследване. Тези, които ще постъпват на работа в полицията, ще получат препоръки от действащи сътрудници и ръководители, които по този начин ще носят отговорност за по-нататъшните им действия. Ако човек направи грешка или наруши закона - служебното разследване ще засегне и поръчителите му.
- Готови ли са подчинените ви да работят в новите условия? С какво се различава новият полицай от предишния милиционер? Доколко ще се обнови кадровият състав на полицията?
- Едва ли трябва да се надяваме, че всичките сътрудници на органите на вътрешните работи в един момент ще станат образцови полицаи. Много важни стъпки в тази насока обаче вече са направени.
- Високите изисквания към сътрудници обаче ще останат празен звук, ако няма материално потвърждение. Ще нараснат ли социалните гаранции, заплатите на полицаите?
- Без съмнение. Слабата, социално немотивирана полиция и ще работи по съответния начин. Затова въпросите за социалните гаранции и достойното заплащане са едно от приоритетните направления на държавната политика, чиято цел е реформиране на ведомството.
Президентът обяви, че през 2012-а лейтенант в полицията ще получава не по-малко от 33 хиляди рубли месечно. Убеден съм, че това ще е сериозен стимул за сътрудниците в полицията. В момента в някои региони полицаите получават три пъти по-малко.

Нова апаратура открива пръстови отпечатъци дори на хартия

Владислав Куликов

Могат ли да се открият пръстови отпечатъци на стара хартия? А на плат? Или пък друг пример: престъпник, залепил шпионката на вратата с дъвка. Ще успеят ли експертите да открият следа от пръста му?
Днес правилният отговор е такъв: проблемът може да бъде решен. Но затова е необходима най-модерната апаратура. Тя струва скъпо, но, както твърдят специалистите, си струва. Подобни чудеса върши комплексът DCS 4. Това е автомитизирана система за откриване, изследване, регистриране и обработка на скрити следи от пръсти на ръцете на различни повърхности. На пръв поглед апаратът напомня микроскоп, включен към компютър. 
Специалистите обясняват, че той има източници за криминалистична светлина. Програмните модули позволяват да се подбере оптималната комбинация за осветление и филтри за всеки конкретен случай, пак те могат да премахнат фона, на който се намира следата. Това може да е текст във вестник, графики и т.н.
- Да вземем например следа на банкнота (експертите не казват "пръстови отпечатъци", правилният термин е следи от пръстите на ръцете). В обикновената система няма полза - разказва един от експертите криминалисти. - А тази апаратура позволява да се реши тази задача, да се използват различни комбинации от филтри и източници на светлина.
По време на изследването вещественото доказателство е под обектива, а експертът гледа монитора на компютъра. С най-обкновено кликване на мишката тайното изведнъж става ясно. Криминалистът открива следата и веднага я праща в базата данни.
След това става автоматичната идентификация.
Но следите на хартия, тъкан, банкноти все пак са обикновени следи, които досега бе трудно да бъдат открити. Електрониката обаче позволява да се решават и по-трудни задачи. Известно е, че престъпниците често закриват шпионките на вратите с дъвка. Това беше лесен начин да се скриеш от чуждите очи, например от съседите, докато ограбваш нечий апартамент. Сега тази дъвка може да те провали - върху нея остава обемна следа. Вече съществуват начини за фотографиране, които правят обемната следа плоска, нещо като 3D наобратно. А след това няма проблем тази следа да се идентифицира.
 

Над 115 млн. лв. загуби заради тръбите на парното в София

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 112

Лошо време и изгубен багаж - проблем № 1 за туристите

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 112

Шести блок пак спря за авариен ремонт

автор:Дума

visibility 378

/ брой: 112

EИБ ще ни консултира за новите ПАВЕЦ

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 112

Путин не изключи преговори с Киев

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 112

250 000 срещу крайната десница във Франция

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 112

Консерваторите се сриват на Острова

автор:Дума

visibility 390

/ брой: 112

Накратко

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 112

Добро начало

автор:Александър Симов

visibility 421

/ брой: 112

Триумфът на етническата партия: защо и как се случи?

автор:Велизар Енчев

visibility 606

/ брой: 112

Преврат в БСП няма

visibility 333

/ брой: 112

Датата - 17.06.2024 г.

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 112

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ