26 Юни 2024сряда21:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отново визи за Сърбия?

Еврокомисията е обезпокоена от нарастващия брой сърби, искащи политическо убежище в членки на ЕС

/ брой: 112

visibility 60

Методи Методиев, наш кореспондент в Белград

От около една седмица тук, в Сърбия, се разгоря с пълна сила проблемът с незаконно търсещите политическо убежище в Западна Европа сръбски граждани. Посочва се, че от падането на визовия режим за сръбски граждани за пътуване в страните от Евросъюза през декември 2009 г. повече от 17 000 граждани на западната ни съседка са потърсили убежище главно в Белгия, Швеция и Люксембург.
Докладчикът за визовия режим на ЕС Таня Файон заплаши Белград, че има достатъчно основания на гражданите на страната да бъдат отново въведени ограничения при пътуванията им в страните от ЕС и даже визовият режим за Сърбия да се превърне в горчива реалност. Дори вицепремиерът и министър на вътрешните работи Ивица Дачич спешно посети през изминалата седмица Великото херцогство и се запозна на място с острите забележки на Еврокомисията, като тържествено обеща спешни мерки от страна на властите. Веднага след завръщането си той посети една от най-рисковите групи незаконни емигранти - ромската общност в белградския квартал "Земун". Удряйки го на молба, вътрешният министър призова ромите да не търсят политическо убежище в страните от Западна Европа, тъй като това ще нанесе сериозни вреди вържу интересите на държавата и нацията. Дачич подчертал, че търсещите убежище ще бъдат със сигурност върнати, а по този начин няма да се решат и проблемите им.
Междувременно държавният секретар на сръбското Министерство на правосъдието и правителствен кооординатор за отношенията с гражданите Слободан Хомен заяви в телевизионно предаване, че въпросът с търсещите политическо убежище в страните от ЕС сръбски граждани е сериозен, но не може да се очаква повторното въвеждане на визов режим в обозримо бъдеще. Хомен дори обясни, че "ЕС в настоящия момент няма механизъм повторно да въведе визи за някоя страна, но това не значи, че такъв механизъм не би могъл да се разработи".
А от Европейската комисия поискаха спешни мерки за прекратяването на практиката с политическите емигранти от Сърбия и поставиха въпроса за изработването на закон с точно определени критерии и наказания за лица от Сърбия, които търсят политическо убежище в страните от ЕС. Подобен акт би дал по-широки правомощия на сръбското МВР, което ще може да иззема паспортите на лъже-политемигрантите, а Граничната полиция по преценка ще може да не разрешава излизане извън страната на лица, за които има основателни съмнения, че може под някакъв предлог да потърсят политическо убежище в чужбина.
Едва ли може да се очаква, че гражданите на Сърбия отново ще образуват дълги опашки пред гишетата на консулствата на страните-членки на ЕС. Проблемът обаче е много по-дълбок и сериозен. Ясно е, че сърбите не искат да стоят в собствената си страна, която е все повече разтърсвана от дълбока финансово-икономическа криза, с която  правителството засега не успява да се справи. От друга страна обаче, чакайки в приемната за кандидат-членство в ЕС до края на тази година, Белград съвсем не може да си позволи черна точка в Брюксел и да попари надеждите за по-добър живот на повече от 7,5 млн. свои граждани.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ