20 Април 2024събота08:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отново горчив хап за сърбите

Ще признае ли Белград Косово?

/ брой: 214

    През последната седмица станахме свидетели на нова ескалация на напрежението в Република Косово (или както Белград я нарича, Автономна област Косово и Метохия). С две думи - какво се случи?
Властите в Прищина решиха, че е време да установят суверенитета си върху двата гранични пункта в Северно Косово Ярине и Бърняк, и изпратиха свои представители в лицето на митнически служители и гранични полицаи, които да започнат да олицетворяват косовските институции по т.нар. административна линия, а всъщност по границата между двете държави. Акцията беше проведена под покровителството на международния фактор в Косово в лицето на КФОР и ЕУЛЕКС, които, макар и по въздуха, заеха двете стратегически точки и предупредиха с надписи върху бодливата тел, че ще стрелят в случай на съпротива.
    Дотук - добре. Ама на сърбите хич не им изнася тази акция, защото така им се прекъсва "топлата връзка" между четирите сръбски общини на север и държавата майка, от която и до ден днешен получават гориво без акциз и ДДС, стоки без мито и се води амбулантна търговия, благодарение на която преживяват цели фамилии и от двете страни на границата. Белград от своя страна е съвсем наясно, че неговите официални представители вече няма да могат да влизат и да излизат от Косово както и когато си поискат, нито ще може безпрепятствено да поддържат паралелните си структури на север от р. Ибър. Иначе казано, започна началото на края на сръбския суверинитет (друг въпрос е, разбира се, доколко е съществувал такъв в Косово след 2008 г.) и в последната сръбска крепост на най-новата европейска държава.
    Сърбите на север също скочиха и започнаха с "мирни" протести да трупат с камиони камари с инертни материали по пътищата към двата пункта въпреки сложното положение с горивата в сръбските среди. Ситуацията се усложни допълнително след блокирането на сръбското искане, подкрепено  единствено от Русия в Съвета за сигурност на ООН, Прищина да прекрати с насилствените си действия. Сега официален Белград е в своеобразен цайтнот. Като че ли и този път отново недалновидната политика на Сърбия по отношение на Косово ще претърпи ново фиаско след многократните предупреждения от страна на Берлин, Вашингтон, Париж и Брюксел, че няма да се толерират паралелни сръбски институции на север от р. Ибър и в анклавите на юг.
Междувременно в Брюксел до ЕК е изпратено сръбско предложение за разрешаване на кризата, което съдържа в себе си клауза митничарите и граничните полицаи албанци да не заемат двата гранични пункта. Този план едва ли ще мине, а най-вероятно ще последва мъдър соломоновски отговор, че това си е работа на косовските власти и международният фактор само присъства, за да поддържа реда в района...
    Не може обаче да не се отбележи, че всички от сръбското правителство и най-вече министърът за Косово и Метохия Горан Богданович призовават към мирни протести и единство с цел предотвратяване на насилие и кръвопролития. А и какво друго им остава?!
    От икономическа гледна точка и Прищина е подтиквана, че е крайно време да започне да се държи като нормална държава, която трябва да си събира данъците и акцизите и си пълни бюджета от собствените, а не за сметка на европейските данъкоплатци.
    До сериозни сблъсъци е малко вероятно да се стигне. Присъствието на КФОР и ЕУЛЕКС е достатъчна гаранция за това. От друга страна, Сърбия нито иска, нито може да приложи сила, за да запази позициите си на Север. Май всичко ще приключи като старата приказка "всяко чудо за три дни".
А за сърбите в Косово какво остава? Единствено да преглътнат веднъж завинаги горчивия хап, че живеят извън собствената си държава и полека-лека да започнат да се интегрират. Поне докато Косово и Сърбия не станат един ден част от обединена Европа...

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ