22 Февруари 2026неделя23:09 ч.

Отново без Европа

/ брой: 192

автор:Таня Глухчева

visibility 14765

Споразумението за спиране на огъня между Израел и "Хамас" вече е факт. Документът е подписан от американския президент Доналд Тръмп, колегите му от Египет и Турция Абдел Фатах ас Сиси и Реджеп Ердоган и шейха на Катар Тамим бин Хамад Ал Тани. На официалната церемония в град Шарм ел Шейх са присъствали общо 31 лидери на държави и международни организации. Но освен гореспоменатите поименно, другите остават като фон, в сянка. Както е и било на самото събитие всъщност. На масата са били само четиримата мъже, а всички останали - на втори план. 
Тук правят много силно впечатление два факта. На първо място - отсъствието на представители на засегнатите страни - както израелския премиер Бенямин Нетаняху, така и някой от "Хамас". На второ - нещо, което силно трябва да ни безпокои като европейци - отново важно световно събитие се решава без ЕС. Да, Еманюел Макрон и Киър Стармър са били там, ръкопляскали са, а Джорджа Мелони е обещала да помага за възстановяването на Газа... и толкова.
Все по-обезличаващата се роля на Евросъюза си пролича и преди няколко месеца, когато Тръмп и Путин обсъдиха положението в Украйна. И този разговор протече без намесата нито на Кая Калас, нито на Урсула фон дер Лайен.
ЕС започва да изпада все повече в изолация на световната политическа сцена, въпреки високопарните думи, които лидерите му използват. Фактите говорят сами по себе си - други решават, подписват, а Европа само аплодира в публиката. И коментира. И търси виновни, докато си приписва заслуги и се оглежда към кой по-силен на деня да се присламчи, за да може да получи част от похвалите.
Не са един и двама европейски политици, които говорят за реформиране на Съюза, защото в настоящия си вид той се саморазпада. Но тези, които вече са заели ръководните постове или не го виждат, или искат да се възползват максимално от благинките, които той им дава, защото са наясно, че след тях - и потоп. А, ние, ние трябва да се примирим (поне засега) важните събития да се случват отново и отново без участието на Европа.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 7176

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 7915

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 8398

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 6871

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 8528

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 8186

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 8347

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 9308

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 7342

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ