13 Юни 2025петък05:19 ч.

Отнеха от Гешев Бюрото по защита

/ брой: 178

автор:Ростислава Иванова

visibility 2597

В последния си работен ден 46-ото Народно събрание върна Бюрото по защита на свидетели под шапката на правосъдното министерство, където то функционираше до 2014 г. Това стана с приет на второ четене закон с гласовете на "БСП за България", ИТН, ДБ и ИБГНИ. Той ще влезе в сила след 3 месеца, макар ДПС да опита да го отложи с още три. След актуализацията на бюджета това е едва вторият законопроект, окончателно приет от 46 НС.

Гласуването на малкото текстове отне три часа и половина заради опитите на ГЕРБ и ДПС да саботират кворума и да протакат с реплики, дуплики и изказвания извън темата. Двете групи присъстваха в залата без да гласуват, в очакване да се прекрати заседанието. Хамид Хамид от ДПС изгуби половин час в спорове по заглавието на законопроекта. Промените са плод на пиар и мръсна поръчка, обяви той и изрази притеснения, че защитени свидетели ще бъдат осветени от някой рисков правосъден министър. Според съпартиеца му Цветан Енчев целта била главният прокурор да не живее спокойно, ако не е избран от правилните хора. Всички законопроекти за съдебната власт пък били наказателна акция срещу Гешев, поръчана от медийно-олигархична групировка. Анна Александрова от ГЕРБ каза, че съдебна реформа не се прави за два месеца без ясно мнозинство, което да носи отговорността.

Радостин Василев от ИТН припомни, че Гешев е провокирал протестите с военизираната си структура пред президентството, а Атанас Славов от ДБ напомни как преди няколко дни на дебата в правната комисия главният прокурор си е чатил с пиарката на Бойко Борисов. Това ли е независимостта на главния прокурор, която гарантира защитата на свидетелите, попита той. Съдейки по писъците, явно Делян Пеевски ще стане защитен свидетел срещу Бойко Борисов, констатира Николай Хаджигенов от ИБГНИ. Филип Станев от ИТН изригна срещу ГЕРБ и ДПС, че го е срам от тях, и напусна залата.

 

 

 

Австрия потресена от трагедията в Грац

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 105

Електропроводите палят пожарите в Гърция

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 105

Горещините стават норма за планетата ни

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 105

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 105

Издънката

автор:Александър Симов

visibility 623

/ брой: 105

Не на продажбата на БДЖ!

автор:Чавдар Найденов

visibility 623

/ брой: 105

Време за приобщаване

visibility 630

/ брой: 105

Медиите клеветят Диляна Гайтанджиева

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 105

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ