Откривател
/ брой: 121
На изпроводяк служебният министър на отбраната откри, че за два месеца и половина така и не е смогнал "да си изясни картината". Жалко, а това бе основната му задача. Плюс разработване на карта на корупцията и набелязване на ключови мерки. Едва стъпил на червения килим на "Иван Вазов" 12, Тодор Тагарев рече "стоп" на опитите за ревизия на предшественика си Аню Ангелов. Два месеца и половина, след мащабна анкета за корупционните рискове, Тагарев констатира: нагласени поръчки, липса на конкуренция, безнаказаност, занижен контрол и некомпетентни служители. Каква стана тя?!
Борбата срещу корупцията бе любима тема и на предшественика на Тагарев. Екипът на Ангелов, в който за кратко като съветник пребиваваше и служебният министър, разработи всевъзможни документи, дори кодекс за етично поведение. Последният повеляваше при бизнес контакти МО-служителите да подхождат "предпазливо" и да си задават въпроса дали връзките им няма да излязат на светло, да се появят в медиите и пр.
Констатациите в отчета на служебния министър съдържа обстоятелства и факти, за които се говори от години. Едва ли бе необходимо да се заделят ресурси - финансови и човешки, за провеждане на анкета за затвърждаване на очевадното. И за онагледяване на самохода, на който бе оставен да оцелява сектор "Отбрана" в последните три години и половина.
Чертаенето на корупционна карта се оказа приятно социално забавление. Съпроводено с назначения и уволнения по усмотрение. Комай това с реваншизма е по-запомнящо като постижение. Явно времето се оказа кратко за отриването на нов свят, каквато ненужна на пръв поглед цел си постави служебният министър. Или не?
За наследника на Тагарев ревизията на предшественика му е повече от задължителна. Не заради анкетите и ключовите мерки, които така и не разбрахме. Не заради реваншизъм или от куртоазия. А за да се изясни картината и да се сложи край на спекулациите. Не е без значение все пак да сме наясно наследеното колко време ще го изплащаме.