Откриха многоножка с над хиляда крака
/ брой: 244
Изследователи откриха първата в света истинска многоножка, се съобщава в проучване, в което се описва дълго, тънко и сегментирано същество с невероятните 1306 крака - повече от всяко друго животно в историята.
Многоножките са подтип сухоземни членестоноги, включващ стоножките и техни родствени групи. Страховитите твари са подобни на червеи. Досега експерти не са се натъквали на техни представители с повече от 750 крака.
Рекордният вид е открит на 60 метра под земята, в сондаж в минна зона в Западна Австралия. Многоножката е наречена Eumillipes persephone. "Името на вида идва от гръцката митологична богиня на подземния свят Персефона", уточни за АФП авторът на изследването Пол Марек от Техническия университет във Вирджиния.
Подобното на струна същество е широко по-малко от милиметър, но дълго почти 10 сантиметра и има "конусовидна глава с огромни антени и човка за хранене", се казва в изследването. Многоножката също така няма очи и е безцветна - черти, характерни за животни, които прекарват целия си живот под земята.
Коментирайки откритието, специалистът по насекомите Андре Нел, който не е участвал в изследването, определя новото животно като забележително. Според други експерти находката е обнадеждаваща за биоразнообразието, особено в район, който вероятно е бил засегнат от минната дейност.
В проучването се отбелязва, че многоножките са били едни от най-ранните животни на Земята, дишали въздух, а някои изчезнали видове са достигали дължина над два метра. Тези същества играят жизненоважна роля в екосистемите, които обитават, като се хранят с детрит и рециклират поетите вещества.