18 Септември 2025четвъртък14:35 ч.

Откриха 50 тона полско птиче месо със салмонела

Заразата е от щам, който не е патогенен за човешкия организъм

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 1923

Заразено със салмонела птиче месо, внос от Полша, е открила Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Пратките са три и общото им количество е над 50 тона. Става въпрос за 37 150 кг охладено цяло пиле и 12 900 кг охладено пилешко бутче. Месото е поставено под забрана и не е допуснато търгуването му на българския пазар, а резултатите от пробите са излезли на 20 януари, съобщиха от агенцията по храните.

Месото е проверено заради засиления контрол върху пратките с птиче месо и субпродукти с произход Полша, предназначени за България. Установената салмонела е от щам, който не е патогенен за човешкия организъм. Изготвена е нотификация по системата за бързо съобщаване на храни и фуражи (RASFF) за уведомяване на полските компетентни власти за откритото замърсяване.

Заради скандалния внос на пилешко месо от Полша, замърсено със салмонела, който започна още в началото на декември, ветеринарните власти у нас започнаха да вземат проба на всяка пратка оттам. Пробите обаче се вземат на местата, където се получава пратката. Това няма как да стане още на границата заради принципна на свободна търговия в Европейския съюз, уточни преди дни земеделският министър Десислава Танева. Тя многократно увери, че няма влязла доставка на пилешко от Полша, на която не й е взета проба и тя да е пусната на пазара.

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 288

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 313

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 293

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ