Откриха 3 тона риба със забранени оцветители
БАБХ унищожи 40 тона домати и краставици с пестициди над нормата
/ брой: 95
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е забранила временно продажбата на 3 тона рибни продукти, включително консерви, при които са открити неразрешени оцветители. Това съобщи вчера директорът на БАБХ проф. Пламен Моллов по време на дискусията "Да на българските храни". Той уточни, че в момента се правят допълнителни изследвания. Завишен е контролът във Варна и Бургас, откъдето обикновено се осъществява вносът.
Моллов съобщи още, че при проверки през последните две-три седмици в областите София и Бургас са открити 40 тона зеленчуци с пестициди над нормата, които са унищожени. Става въпрос основно за домати и краставици. Според европейските регламенти би трябвало да контролираме 10 на сто от зеленчуците, а ние контролираме 15 на сто, каза шефът на БАБХ.
При проверките в складовете на едро, направени от мобилните екипи на агенцията, са възбранени 130 тона храни, от които 65 тона за унищожаване, от животински и неживотински произход. След проверки в магазини и заведения за две седмици са затворени 10 обекта, които не отговарят на елементарни изисквания за хигиена. Проверките в София по време на почивните дни около Великден не са установили нарушения.
При проверките в Бургас за три дни - между 14-17 април, са съставени 28 акта. В Бургаско са възбранени 1 тон животински храни и 2 т зеленчуци. Най-често нарушенията са изтекъл срок на годност, неясен произход, липса на точен етикет за състава на храните, съхранение едновременно на пресни храни и с изтекъл срок, съхранение на продукти, които трябва да се унищожат. Моллов посочи още един проблем - все повече български производители използват неразрешени селскостопански препарати за растителна защита.
От агенция "Митници" отчетоха, че приходите за хазната, след създаването на наскоро заработилите звена за фискален контрол на рискови стоки, са повече от разходите. Мобилни групи с данъчни служители имат право да проверяват камиони, превозващи плодове и зеленчуци, захар, месо, слънчогледово олио. Проверени са 19 хил. превозни средства. Само за първите два месеца при проверките е установено превозването на 4 хил. тона повече рискови стоки.