28 Юни 2024петък19:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отчитат 20% спад в цената на земеделската земя

/ брой: 57

автор:Дума

visibility 64

Цената на земеделската земя спадна с 15-20% през февруари спрямо същия период на миналата година. В момента декарът се продава за 250-300 лв. Това съобщи Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи, цитиран от feremer.bg.
Цената на парцел от 1000 квадрата може да достигне максимум 400 лв. Сумата е основно за големи имоти в Плевенско. Останалите собственици на ниви обаче трудно могат да вземат повече от 300 лв. за имотите си, въпреки че очакванията им са доста завишени. Именно заради изкуственото надуване цената на нивите инвеститорите и арендаторите вече се дърпат от този пазар, каза още Петков. Нито едните, нито другите искат да купуват заради високите цени.
Допълнителна спънка на пазара е и несигурната политическа ситуация, която се отразява не само на родните инвеститори, но и на интереса за вложения в земеделието, заявен преди месеци от чужбина, което не оправда прогнозите, че нивите само ще поскъпват. Че това няма да се случи, беше предупредила още през 2009 г. зам.-министърът на земеделието Светлана Боянова. Още тогава тя призова хората да инвестират предпазливо в ниви и предположи, че цената на най-надценените имоти ще се срине. Това вече е факт в Добруджа, където пазарът е напълно замрял заради високите цени, коментират стопаните. "Във време на криза фермерите ще предпочетат да вложат парите си в качествена техника, която ще увеличи добива им от декар", коментира преди три години Боянова. В момента освен техниката голям разход за земеделците са торовете и препаратите за растителна защита, които растат пропорционално на цената на горивата.
Допълнителна спънка в по-нататъшното поскъпване на земите са и проблемите около изплащането на субсидиите на земеделците. Тази година те се забавиха спрямо предварително обещаната дата, което изправи на нокти целия бранш. Ако парите бяха закъснели още малко, това щеше да се отрази драматично на количеството и качеството на реколтата. Това каза председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Ангел Вукодинов. Именно те са основните потребители на земи. Когато техните доходи са несигурни, същото ще се случва и с пазара на земя, което от своя страна ще тегли цените надолу, коментират брокери.
Фондовете, които професионално се занимават с търговия на земи, разпродаваха ниви като за последно миналата година. Това не е случайно, те имат експерти, които знаят как ще се движат цените и докъде ще стигнат таваните. Така повечето от парцелите бяха изтъргувани при много добри цени, коментират представители на агенции за недвижими имоти.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1010

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 349

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 397

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 372

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 394

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ