От 7 септември здравното министерство налага следните мерки срещу разпространението на коронавируса:
Провеждането на присъствени занятия в обучителни центрове ще е с 30% от капацитета, на дистанция и с маски. Става дума за образователни и езикови школи.
Преустановява се работата на детски парти центрове и детски клубове за почасово гледане.
Симпозиуми и семинари ще се провеждат с по-малък капацитет, на дистанция и само с маски.
Спират се организираните мероприятия в работни колективи.
Конкурси и друг тип подобни мероприятия ще са с до 30 души на закрито, с маски и дистанция.
Преустановяват се концерти, фестивали и събори на открито.
В кина, театри и циркове на закрито ще се допускат до 50% от капацитета от зрителите, на дистанция и с маски.
В музеи и галерии ще трябва да има дистанция и маски.
Школи за танцово и музикално изкуство ще работят с дистаниця и до 10 човека в залата.
Без публика на спортни състезания на закрито и не повече от 30% от капацитета на открито.
Във фитнесите ще може да се използва 30% от капацитета.
В спортни зали и клубове за плуване ще се допускат само индивидуални посетители.
Колективните спортове на закрито се спират.
Посещенията в медико и спа центрове и терапевтични центрове ще работят с 30% от капацитети при график за индивидуални посещения.
Заведенията за хранене и игралните зали ще работят от 7 до 22 часа при отстояние на масите и защитни маски на персонала.
До 30 лица се допускат при провеждането на семейни тържества и събития на закрито.
В търговските обекти ще се допуска по 1 клиент на 8 квадратни метра. На тържищата ще трябва да се организира режим на движение, който да гарантира отстояние и дистанция.
Работодателите трябва да организират дистанционна форма на работа или най-много 50% от служителите да са присъствено.
В социалните домове ще се допускат посещения на външни лица само с предпазни средства и не повече от един човек.
Новите мерки бяха съобщени на брифинг в здравното министерство и засега са до 7 ноември. Министър Стойчо Кацаров обясни, че мерките се налагат с нежелание, но са необходими и добави, че ако ситуацията се промени, могат да бъдат наложени и по-тежки ограничения. Няма да допуснем претоварване на здравната системи и няма да допуснем нашите лекари и сестри да бъдат поставени в ситуция да не могат да окажат нужната на пациентите им помощ. Това обаче зависи от всички нас. Виксинирайте се, призова министърът няколко пъти.
Учениците ще започнат присъствено, категоричен бе Кацаров. Той обаче уточни, че при неблагоприятно развитие на ситуацията, може да се стигне "до един вид грипна ваканция". Но, подчерта министърът, децата не трябва да плащат цената на това, че ние, възрастните не подходихме отговорно и не се ваксинихарме навреме.
Няколко пъти Кацаров разясни, че мерките са наложителни заради високата смъртност и малкото ваксинирани българи. Целта е да се ограничи броят на заболелите и хоспитализираните и починалите пациенти. Преди да вземем решението за налагането на определени мерки, проведохме редица обсъждания с експерти, уточни здравният министър. Каза, че е имал срещи с граждански и браншови организации.
Видно бе отсъствието от брифинга на доц. Ангел Кунчев, чийто предложения от понеделник бяха за сериозно затягане на органиченията. Още преди седмица той коментира в интервю, че ако им трябва здравен инспектор, който да не плаши хората и да не им казва истината, той е готов да напусне и да даде мястото си на друг.
Ниският процент на ваксинация ни принуждава да наложим тези мерки, каза Кацаров. И подчерта, че предложенията за нови мерки са обвързани с предложения за определени мерки, насочени към бизнеса, които пък ще бъдат изпратени за съгласувена във финансовото и социалното министерство.
Съветникът на министъра проф. Мира Кожухарова обясни на каква база се преценява заболеваемостта, какъв е темпът на разпространение и че основният мотив за затяането на мерките и ниският процент ваксинирани българи.
Последното място по ваксинация ни отрежда първо място по смъртност, каза от своя страна д-р Кацаров.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова обясни, че от изследваните в последните седмици проби се доказва, че у нас основно циркулира делта вариантът. Той е по-лесно преносим, заразява повече хора и създава по-голям вирусен товар.