02 Май 2024четвъртък08:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От стреса и депресията боледуват костите и червата

Тя е и оправдание за липсата на трудов ентусиазъм

/ брой: 244

автор:Дума

visibility 9171

Според разбирането на психиатрите в основата на депресията е стресът. Специалистите от СЗО обръщат внимание и на факта, че депресията е особено опасна през зимата, когато по-краткият ден способства за нейното развитие. Недостигът на светлина, усещането за постоянен студ, недостигът на въздух засилват симптомите.
От друга страна, в наши дни депресията се превърна в "модна" болест. Смята се почти за "елегантно", да се казва "Аз съм в депресия" и с това да се оправдава липсата на трудов ентусиазъм или цялостно понижения жизнен тонус.
Депресията ще стане най-разпространеното заболяване след около 20 години, а към 2020 г. ще заеме второто място сред причините за инвалидност и смъртност. Според последните оценки

загубите, които икономиките търпят

в резултат на заболяването скоро ще се изравнят с тези от помощите за безработни и загубата на работоспособност. Смята се, че около 15% от хората, страдащи от хронична депресия, завършват живота си със самоубийство, а всеки 5-и не търси помощ от специалист. Според експертите на СЗО предразположеността към депресия има и

генетичен характер

и този тип хора рискуват да пострадат от това заболяване 4 пъти по-често в сравнение с останалите.
Хората, страдащи от възпалителни заболявания на червата, по-често страдат от депресивни състояния, са установили американски учени. В повече от 70% от случаите депресията и тревожността възникват около 2 години преди появата на първите симптоми за патология на червата, съобщават изследователите, цитирани от Ройтерс.
При жените на средна възраст съществува връзка между наднорменото тегло и депресията, твърдят учените, анализирали информация за ръста, теглото, храната и физическата активност на 4641 жени. Резултатите показват, че жените с депресия 2 пъти по-често страдат и от наднормено тегло (индекс на телесна маса над 30), а страдащите от наднормено тегло са подложени 2 пъти по-често на някаква депресия. Според някои специалисти има

9 видими симптома

на страданието. В повечето случаи на депресия при засегнатите се наблюдава хронична болка, която при всеки е от различен характер. Това може да е главоболие; болка в гърба и кръста - симптом, който се появява и влошава при хроничен стрес, напрежение и лошо настроение; мускулни и ставни болки - депресията действа като катализатор на всички видове хронични болки и заболявания; болка в гръдния кош, дискомфорт и "стягане" обикновено в долната му половина; оплаквания от страна на храносмилателната система - гадене, повръщане, диария или хроничен запек; чувство на постоянна умора; проблеми със съня; промени в апетита и колебания в теглото - някои губят апетит и видимо отслабват, други започват да налитат на сладки продукти, бързоусвоими въглехидрати и напълняват; световъртеж и светобоязън.
    При депресия се наблюдава дисбаланс на производството на някои вещества в мозъка. Има случаи, когато облекчаването на болката лекува и депресивното състояние. Съществува и обратната връзка - приемът на някои антидепресанти редуцира хроничната болка.
Учени от Университета Рокфелер и Каролинския институт в Стокхолм съобщиха, че са открили протеин, наречен р11. Смята се, че той регулира начина, по който мозъчните клетки реагират на серотонина. Смята се, че новооткритият протеин р11 очевидно играе основна роля както при появата на депресия, така и най-вероятно при нейното лечение.
Повечето медикаменти, използвани в момента срещу депресивните състояния, имат за цел да "доставят" повече серотонин до мозъчните клетки.


Митове


- Депресията не е болест
Всъщност тя е сериозно заболяване, дори с възможен летален изход. С лека форма на депресия човек може да се справи сам, но в тежките случаи тя може да продължи с години и да прерасне в по-тежко заболяване например маниакално-депресивна психоза.
- Страдаш от депресия - значи си "психар" и мястото ти е в болница.
Ако се наложи хоспитализиране, дори в случай на хронична депресия, това става в кризисни центрове, които приличат на санаториуми, а не в психодиспансери. В болничния лист не се записва диагнозата.
- Депресия - това е завинаги.
Не е задължително тя да стане хронична.
- Антидепресантите са опасни, предизвикват зависимост.
Действително при приемането на съвременните антидепресанти могат да се наблюдават странични ефекти - главоболие, виене на свят, потене, сърцебиене, повишена чувствителност към светлината, загуба на сексуално желание, сънливост, намален или увеличен апетит. Но това може да се наблюдава и без употребата на тези лекарства. Нито по-старите видове антидепресанти, нито по-съвременните предизвикват физиологическа зависимост. От друга страна, антидепресантите са "химия", а всяка химия може да е вредна, затова не трябва да се вземат без съвета на специалист.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ