От какво умират президентите?
Палестинските власти ексхумираха останките на Арафат, в Турция също търсят причината за смъртта на Йозал, съмнения и за катастрофата на Трайковски
/ брой: 276
Тленните останки на палестинския лидер Ясер Арафат бяха препогребани в мавзолея му в палестинския град Рамала, на Западния бряг, предадоха световните агенции. Препогребването стана на официална церемония.
По-рано вчера тялото беше ексхумирано от мавзолея и прехвърлено в съседна джамия, където палестински лекари взеха проби от него, които ще бъдат изследвани, за да се установи дали той е бил отровен с радиоактивен полоний. Прехвърлянето на тялото в джамията се наложи, защото според исляма само мюсюлмани могат да докосват тленните останки на мюсюлманин. След като палестинските лекари взеха пробите от трупа, те ги предадоха на швейцарски, френски и руски експерти, които ще ги изследват в техните страни.
Изследванията на пробите ще продължат няколко месеца и не се очаква да има някакви конкретни резултати преди март-април догодина, каза говорител на университетската болница в Лозана, Швейцария, където бяха направени първоначалните изследвания на дрехите на Арафат.
Проби бяха взети и от спалнята на Арафат, от офиса му и от някои негови лични вещи.
Докато се извършваше ексхумацията на тленните останки на палестинския лидер, мавзолеят му беше скрит зад сини полиетиленови платнища, за да се попречи на евентуалното заснемане на процедурата. Властите имаха опасения, че ексхумацията на Арафат, който си остава силно популярен сред палестинците, ще предизвика протести.
По дрехи, за които се твърди, че са били на Арафат, бяха открити следи от смъртоносно радиоактивно вещество - полоний, и това доведе до започването на ново разследване на неговата смърт.
Палестинският лидер почина през ноември 2004 г. във френска военна болница, месец след като ненадейно се разболя. Палестински служители твърдят, че е бил отровен от Израел, но не представят доказателства в подкрепа на тезата си. Израел отрича да има нещо общо със смъртта на Арафат.
През 2004 г. не е била извършена аутопсия на тялото по молба на вдовицата на Арафат. Лекувалите го френски лекари казаха, че не могат да определят причината за смъртта, припомня Ройтерс.
Турция наскоро също ексхумира тленните останки на свой бивш лидер - Тургут Йозал, след появилите се съмнения, че е бил отровен. Бившият президент на Република Турция, Сюлейман Демирел, обаче заяви, че не смята, че неговият предшественик Тургут Юзал е бил убит. "Не съм съгласен с твърденията, че Тургут Йозал е бил убит. Не мисля, че е така, но ако това се окаже истина, тогава случилото се трябва отново да се проучи. Деветнадесет години нищо не бе открито, но все още не е късно да се проучи. Това е работа на справедливостта и на никой друг", посочва Демирел.
Преди това близкият до управляващите вестник "Тудей'с Заман" съобщи, че токсикологични анализи на тленните останки на бившия турски президент Йозал са показали, че той е станал жертва на покушение, тъй като при аутопсията в останките му били открити следи на четири видове отрова.
"Експерти по съдебна медицина откриха известни количества инсектициди ДДТ, десет пъти над нормалната граница, както и следи от кадмий и радиоактивните вещества полоноум и амерциум", посочва вестникът, позовавайки се на източници от съдебната медицина. Според тях е напълно възможно Йозал да е починал от отравяне от тези вещества.
В свой анализ вестникът посочва, че радиоактивните "амерциум" и "полоний" вероятно са допринесли са отслабване на организма на Йозал, докато ДДТ, който най-вероятно е бил въведен в тялото му с храна или напитки, е ускорил процеса за неговата смърт.
Македонското правителство пък официално потвърди, че е получило информация от властите в Босна и Херцеговина за повторно разследване на причините на самолетната катастрофа от 26 февруари 2004 г., при която загина тогавашният президент Борис Трайковски. Македонският адвокат на семействата на загиналите Игнат Панчевски твърди, че притежава сателитно видео, от което се вижда, че срещу самолета на Трайковски е изстреляна ракета. Правителственият самолет се разби на 26 февруари 2004 г. край село Хусковичи, недалеч от град Мостар. Самолетът беше открит 24 часа след изчезването му от радарите. Тогава официалната версия за самолетната катастрофа бе пилотска грешка.