18 Юли 2025петък23:00 ч.

Снимка Михаела Катеринска

От ИТН очернили Асен Василев, защото настоял да е финансов министър

автор:Дума

visibility 1154

 След декларацията от парламентарната трибуна, в която обвиниха Асен Василев в лобизъм, от ИТН дадоха брифинг в кулорите, за да разяснят какво са искали да кажат и  защо. От думите им стана ясно, че тръгнали да търсят компромати за Василев, след като той отказал да е министър в първия състав на правителство на „Има такъв народ“.

"За Асен Василев ни светнаха няколко лампи и тръгнахме да се интересуваме защо човекът иска да е финансов министър", каза Тошко Йорданов. После ядосан обвини министъра на финансите, че „грозно е интерпретирал разговорите с "Има такаъв народ". Припомняме, че  след първия проектокабинет на ИТН, прочетен от Слави Трифонов по телевизията, Асен Василев разказа, че са го канили за министър на екологията. Но той отказал, защото разбирал от финанси и искал да е финансов министър. Освен това заяви, че има различни виждания с номинирания за премиер Николай Василев за това как да се харчи бюджетът.

"Ние го поканихме, защото публичният му образ беше добър. Когато водихме разговори с тях, Асен Василев пожела да бъде финансов министър. На въпроса "Защо?", Асен Василев каза: "Защото искам да се боря и да спра мръсните пари на ГЕРБ и ДПС".

Ние казахме: "Супер, предлагаме ти пост вицепремиер по европейските фондове, където се дават огромните пари и за да си сигурен, че ти ще спреш мръсните пари, ще извадим Комисията за финансово разузнаване от ДАНС и ще я сложим на пряко подчинение на теб". Той каза: "Супер, но аз искам да съм финансов министър". Тук ни светнаха няколко лампи. И ние просто тръгнахме да се поинтересуваме защо човекът иска да е финансов министър и стигнахме до това, което днес чухте от трибуната", разказа днес Тошко Йорданов.

От ИТН опитаха да замажат и острите нападки към „Демократична България“, които се съдържаха в декларацията. Не сме казали на ДБ, че не се надяваме на тяхната подкрепа, каза Йорданов. Въпреки че по-рано обясни как десните играели мръсни игрички.

"За нас това не е затворена врата. Ние просто казваме фактите такива, каквито са. Просто се надявам това да бъде приятелски знак към тях, да се върнат на нормалните позиции, които заявиха първоначално, че нямат желание за постове и че не е необходимо да предлагат хора в един бъдещ кабинет, особено хора, които са осъдени за кражба на интелектуална собственост“, бяха думите на Тошко Йорданов.

Филип Станев допълни колко се изненадали в ИТН, че от „Демократична България“ променили позицията си и вече настоявали да чуят имена за бъдещото правителство. Ние не знаем какво се е случило през тези 4 дни, но тази позиция се е променила драстично.  В политиката, в живота, в бизнеса, в човешките отношения има едно нещо, което се нарича джентълменско споразумение - те не го спазиха, каза още Филип Станев.

 Разликата е два месеца, а разликата от поведението на "Демократична България" от началото на консултациите, които започнаха миналия петък, е чудовищна. Случило се е нещо последните 1-2 дена. Какво - не знам, допълни  Тошко Йорданов.

На въпрос имат ли все пак идеи за състав на кабинет, той отговори: "Мандатът го дава президентът. Ние сме си готови, защото сме си готови. Ние винаги сме готови предварително. Разговорите с политическите ни партньори вчера и надявам се след това, бяха за политики. Президентът изчаква да дадем знак, че сме приключили. Ние предполагахме, че докрая на седмицата щяхме да приключим с изясняване на посоките и детайлите, след което в партньорски тон- имахме желание да ви запознаем и да изпратим знак на президента. Няма да ви кажа кой ще бъде кандидатът ни за министър-председател, защото нямаме получен мандат. Когато получим мандат от президента, тогава ще видите кой е".

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ