20 Октомври 2024неделя19:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От еуфория до изненада в Сърбия

Младич няма вече да държи като заложници над 7,5 млн. сърби в стремежа им да станат част от Обединена Европа

/ брой: 120

visibility 1212

Методи Методиев, кор. на ДУМА в Белград

    Ако перефразираме "крилатата мисъл" на един бивш председател на Народното ни събрание от времето на зората на родната демокрация в днешната сръбска действителност то би звучало: "Днес е добър ден за сръбската евроинтеграция". Със сигурност, защото на 26 май около 05,30 ч. сутринта местно време в с. Лазарево край Зренянин във Войводина при съвместни действия на МВР на Сърбия и Агенцията за сигурност на страната БИА след близо десет годишно преследване беше заловен един от най-търсените обвиняеми от Трибунала за престъпленията в Бивша Югославия (МТБЮ) - бившият командващ Армията на босненските сърби от времето на гражданската война в Босна и Херцеговина генерал Ратко Младич.
    Вестта, която взриви световните медии, беше съобщена за първи път на пресконференция от президента на Сърбия Борис Тадич. Сръбският лидер уточни, че по този начин страната му е изпълнила на 90% поетите задължения пред международната общност по отношение на обвиняемите от МТБЮ и ще ги изпълни докрай със залавянето и на последния търсен обвиняем Горан Хаджич.
    След залавянето си Младич бе отведен в сградата на БИА в белградския квартал "Баница", където започна неговото изслушване в Специалния съд за военни престъпления в Белград. То обаче бе прекратено поради "лошото психо-физическо състояние на Младич", както съобщи заместник-прокурорът за военни престъпления на Сърбия Бруно Векарич. Векарич също така уточни, че самоличността на Младич е потвърдена и е в ход процедурата по предаването му на МТБЮ, която ще продължи около десетина дни.
    Вицепремиерът на Сърбия, министър на вътрешните работи и председател на Социалистическата партия на Сърбия Ивица Дачич уточни, че при залавянето си Младич не е оказал съпротива, въпреки че е разполагал с два пистолета в момента на арестуването си.
    На единствената до момента снимка на арестувания генерал, предавана от сръбските медии, той е облечен с яке и нахлупен каскет, заобиколен от полицаи, така че и до момента не може точно да се каже как изглежда Ратко Младич понастоящем.
    Това са основните факти. Но самото залавяне поставя куп въпроси, на които до момента никой от управляващите в Сърбия не е дал отговор. На първо място дали е случайно съвпадението на посещението на Комисаря за външна политика и сигурност на ЕС Катрин Аштън в Белград през същия ден и  залавянето на генерала по същото време? Като се има предвид, че Сърбия е доста полицейска държава, как никой от редовете на правоохранителните органи в Зренянин (третият по големина град във Войводина) не е подозирал години наред, че под носа им се крие един от най-търсените военнопрестъпници в света (прочут почти колкото вече неутрализирания Осама бен Ладен)? Защо никой от съседите на Младич в Лазарево не го е предал на властите, въпреки обявената от сръбското правителство астрономическа награда от 10 млн. евро за информация, която би довела до ареста му? Защо информацията за залавянето на хагския обвиняем изтече първо в хърватските и босненските медии, докато сръбските мълчаха до момента, докато президентът Тадич не я обяви официално? Значи ли това, че в Западната ни съседка медиите са под контрола на държавата? И много други...
Дано все пак някой от официален Белград даде задоволителен отговор. Поне частично.
Междувременно стана известно, че военният лидер на босненските сърби е работил известно време като общ работник на строителен обект в Зренянин и е получавал дневна надница от 1300 динара (около 13 евро) като е копаел канали, шахти и поставял тръби. На колегите му направило впечатление, че е мълчалив, странял от тях и говорел само когато го питали нещо. На никой от тях не можело да дойде и на ум, че възрастният босански сърбин, който размахвал рамо до рамо с тях кирката, е генерал Ратко Младич.
    Според сръбският в. "Блиц" братовчедът на Младич от село Лазарево, в чиято къща беше арестуван генералът, разказал на съседите си, след като се завърнал от разпита в полицията, че една вечер преди няколко месеца Ратко Младич бил доведен в къщата му и му било обяснено: "Нямаме вече накъде, нито имаме пари. Сега трябва ти да се грижиш за него. Приеми това като заповед". И така започнало всичко. До онзи ден...
Сръбските медии нашироко коментират и сериозните здравни проблеми на Ратко Младич. Оказва се, че той е преживял няколко микроинсулта, трудно движи левите си крайници, има проблеми с бъбреците, говора, няколко хронични заболявания, но констатациите са, че разбира свойството и значението на случващото се около него.
Младич е бил посетен в затвора от министъра на здравеопазването на Сърбия Зоран Станкович, който обаче е отказал да даде становище за здравословното състояние на генерала (да припомним на читателите, че именно Станкович е извършил аутопсията на самоубилата се дъщеря на Младич Ана и двамата са имали повече от близки отношения в миналото).
    Днес Младич беше посетен и от председателката на Скупщината на Сърбия Славица Джукич - Деянович, която е психиатър по професия. Тя съобщи, че е разговаряла с него и от медицинска гледна точка, но отказа да даде каквито и да е подробности за медиите.
Именно здравословното състояние на генерала временно стопира екстрадирането му в Хага.     От правна гледна точка изпращането на Ратко Младич в Хага може да приключи още в понеделник-вторник, тъй като се очаква да бъде подадена жалба против предаването му на МТБЮ заради лошото му психо-физическо състояние. В крайна сметка решението ще бъде взето от министъра на правосъдието на Сърбия Снежана Малович, която с подписа си трябва да "подпечати командировъчното" на генерала за Хага, където вече го очакват с нетърпение...
Със залавянето на ратко Младич Сърбия постигна някои свои важни стратегически цели. На първо място практически Белград подпечата статута си на кандидат член на ЕС. На второ място залавянето на генерала обезсмисли негативния доклад на Главния прокурор на МТБЮ Серж Брамерц, а наред с това и становището на Холандия, че мястото на Сърбия не е в ЕС докато не завърши процесът на сътрудничеството си с Хагския трибунал. Проблемът с нелегалните имигранти в ЕС от Сърбия ще остане на заден план и Европа ще смекчи осезателно позициите си спрямо Белград.
Всичко това съвсем не означава, че сърбите ще се превърнат в "новия галеник" на Евросъюза. Но все пак няма да ги гледат под лупа, както досега...
Всички световни лидери приветстват ареста на Младич. Задоволство е изказано и от Белия дом, и от "Даунинг стрийт" 10, и от Берлин. А как реагират политиците в самата Сърбия? От възторжено до крайно негативно. Управляващите в лицето на коалицията от демократи, социалисти и останалите им коалиционни партньори поздравяват с еуфория залавянето на Младич, докато опозиционните "напредняци" са "изненадани": по думите на председателя им Томислав Николич те ще изразят становище след провеждането на политическия съвет на СПП, а радикалите, чийто лидер Воислав Шешел е в Хага, се готвят за протести... Всеки по своему.
    Изводът обаче е ясен - Младич няма повече да държи като заложници повече от 7,5 млн. сърби в техния стремеж да станат част от Обединена Европа.


Медиите в Хага вече заеха позиции пред входа на затвора в очакване на ген. Младич
Снимка БГНЕС

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 2052

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 2756

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 2063

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 2349

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 2294

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 2829

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 2505

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 2159

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ