18 Април 2024четвъртък18:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Освобождават цената на тока за бита от юли догодина

Очаква се електроенергията да поскъпне, не се знае с колко

/ брой: 215

автор:Дума

visibility 418

От началото на юли 2020 г. регулираната цена на електроенергията за бита и малките предприятия ще се формира на пазарен принцип, обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова. Частичното освобождаване на цената на тока за домакинствата е изискване на Европейската комисия, която в противен случай няма да одобри исканата от България финансова подкрепа за производители на електроенергия в периода до 2030 г. От думите на шефа на държавния "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) Ангелин Цачев стана ясно, че Брюксел настоява най-късно до 2025 г. пазарът на електроенергия да излезе извън държавата и цените да се формират изцяло по търговски сделки. Петкова не се ангажира какъв ще е делът на пазарната цена в регулираната, което е от важно значение за ефекта на тази реформа върху повишаването на тарифите. Винаги досега Комисията за енергийно и водно регулиране е определяла за бита по-ниски от реалните цени на тока. Вкарването на пазарна компонента в тарифите за домакинствата, вероятно съпроводено с принудително извеждане на свободния пазар на малките фирми, ще доведе по поскъпване на тока с повече от сегашните около 2 процента годишно. С колко обаче ще зависи от това какъв процент от цената за домакинствата ще идва от пазара.

"Преди стъпките за пълна либерализация на електроенергията ще се предвидят мерки за защита на уязвимите потребители и никой няма да тръгне към този механизъм без адекватна защита, съгласувана с ЕК", увери Петкова. За повишаване на енергийните помощи за хората в нужда и разширяване на обхвата на държавната подкрепа за тях се говори от години, но така и не е направено все още нищо реално. Петкова обаче каза, че се работи със социалното министерство.

"Пълната либерализация не е еднократен акт, ще продължи няколко години, но ще трябва да се даде ясна визия. Нормалният срок е от 3 до пет години и трябва да стане внимателно, обмислено и плавно, и всички рискове да се елиминират", допълни енергийният министър.

"Хората да са спокойни, че пълната либерализация означава по-голяма възможност за избор, конкуренция и по-ниски цени, и по-добри условия. Да не обясняваме на хората как ще последва нещо драматично", призова още тя и припомни, че България е единствената страна в ЕС, където все още държавата определя цените на тока за населението. Преди това Петкова участва в конференция на Института за енергиен мениджмънт за предстоящото въвеждане на механизми за капацитет, по които електроцентралите да могат да получават държавни помощи, за да не фалират. Енергийният министър не се ангажира с конкретни коментари и за ефекта върху цената на електроенергията от планираното от държавата въвеждане на механизъм за капацитети, според който до 2030 г. електроцентрали да могат да получават държавна помощ, за да не фалират, или пък да вдигат прекалено много тарифите си. В Брюксел вече е представен предварителен анализ за надеждността на българския и регионалния енергиен пазар. Окончателният анализ все още се изработва от ЕСО и наетия от БЕХ консултант "Фронтиер Економикс", макар че по договор документът трябваше да е готов до края на октомври. Петкова коментира още, че като част от пълното освобождаване на пазара на ток и въвеждането на държавните помощи за електроцентралите, ЕК иска да се реши и въпросът с дългосрочните договори за изкупуване на електроенергията от двете т.нар. американски централи "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3". Правителството обяви, че смята да ги разтрогне, но все още нищо не е предприето в тази посока.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 216

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 271

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 254

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ