05 Юни 2025четвъртък12:32 ч.

Островът на Афродита има нов президент

Христодулидис обяви кипърския въпрос, силната икономика и стабилната социална политика за свои приоритети

/ брой: 30

автор:Дума

visibility 223

Никос Христодулидис бе официално обявен за осмия президент на Република Кипър на официална церемония в Никозия късно вечерта в неделя. Той спечели 51,97% от гласовете в проведения балотаж и се изправя пред трудни предизвикателства по кипърския въпрос, икономиката, корупцията, миграцията. 49-годишният Никос Христодулидис, бивш външен министър, бе независим кандидат, подкрепен от опозиционни, предимно центристки партии.
В първите си изявления след обявяването на окончателните резултати за избирането му на висшия пост в републиката той отново подчерта, че ще сформира правителство с широка обществена подкрепа, за да отговори по-добре на очакванията на кипърския народ. Той обеща да осигури "преход към нова политическа ера, със сигурност и стабилност, с надежда и перспектива".
Новият президент обяви, че кипърският проблем е най-висок приоритет за него. Той изрази готовността си, използвайки членството на Кипър в ЕС, за действия за излизане от задънената улица в преговорите и намирането възможно най-скоро на решение за обединението на страната.
Силна и стабилна икономика, която ще позволи целенасочена социална политика, финансова дисциплина, ефективно третиране на миграцията, по-добро образование също са сред приоритетите в управлението на Христодулидис.
В Кипър президентът е държавен глава и в същото време оглавява назначено от него правителство, назначава висши държавни служители, сред които главния прокурор и председателя на Върховния съд, определя и ръководи цялата вътрешна и външна политика на страната.
Редица чуждестранни лидери поздравиха новия президент на Кипър. Сред тях са президентът и премиерът на Гърция, президентът на Франция, лидери на други европейски страни. Своите пожелания отправиха председателите на Европейската комисия, Европейския съвет, Европейския парламент.

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ