20 Февруари 2026петък15:15 ч.

Основната лихва се вдигна за пореден месец

/ брой: 190

автор:Дума

visibility 2556

Основният лихвен процент (ОЛП) в България се повишава за пореден месец. Считано от 1 октомври индикаторът е фиксиран от Българската народна банка на ниво от 3,64%. Само за месец се отчита ръст от 0,11 пункта.
Процесът по повишаване на основната лихва започна преди точно година, задвижен от обръщането на лихвения цикъл и повишаването на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка. Повишаването отразява покачващите се лихвени проценти при реално сключените сделки от търговските банки.
Преди да обърне посоката си, основният лихвен процент в България бе на нулево ниво в продължение на около шест години. Толкова висок ОЛП - над 3,6% - е отчитан в България за последно през февруари 2009 г. Нивото на основна лихва, която винаги действа от първия до последния ден на съответния месец, няма пряко отражение върху лихвите по депозитите и кредитите в България. С увеличаването й обаче расте законната лихва за забава както за физически лица, така и за бизнеси. Тя се формира като сбор от ОЛП и 10 пункта.


Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ