17 Май 2024петък18:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Османи: Не приемам българите да са фашисти

/ брой: 30

автор:Дума

visibility 808

Сред гражданите на Северна Македония има разочарование след блокадата от страна на България на рамката за преговори за членство в ЕС. Това заяви македонският външен министър Буяр Османи по време на посещението си в Белгия и в Люксембург.

През декември миналата година България не само не допусна тя да бъде приета, но и успя да вкара в нея текст, свързан с „погрешното тълкуване на историята”, което предизвика реакция сред някои от държавите-членки, сред които се откроиха най-много Чехия и Словакия.

Според Османи, този неуспех на ЕС има „опасни последици” за целия регион на Западните Балкани.

Скопие гледа на българската блокада отчасти като на последици от предизборната атмосфера в страната. Тя засяга редица въпроси, най-чувствителни от които са историята и идентичността. Според македонското външно министерство, българската позиция постепенно „изкристализира” и става по-ясно, че София не оспорва атрибутите на идентичността.

„Нашите червени линии по отношение на характеристиките на идентичността като език, народ, етническа принадлежност са ясни и безкомпромисни и се радвам, че България изкристализира позицията си и не оспорва атрибутите на идентичността. За да започнете да решавате един проблем, първо трябва да го дефинирате. У нас, в България и в ЕС има различни разбирания. Ние не разговаряме за атрибутите на идентичността –въпросът, който повдигна България, е историческата основа на тези атрибути. Нашата позиция е, че можем да говорим за историята като елемент от образованието и за коригиране на стереотипите, които представят нашите народи като враждебни", каза Османи пред МИА.

Министърът подчерта, че Северна Македония е ангажирана с прилагането на Договора за добросъседство от 2017 г. и с работата на съвместната комисия по исторически и образователни въпроси. Според него, трябва да се работи върху съдържанието на учебниците и „характеристики от миналото”, които накърняват чувствата на българския съсед, какъвто е епитетът „фашистки”.

„Не е необходимо народите да бъдат квалифицирани на базата на политическата ориентация на техния елит в миналото. Не смятам, че германците, италианците или българите са фашисти. Не може определена политическа ориентация на елита в миналото да обсеби отношенията със съседите и ако това е обидно за България, няма да го приема, дори и да съм прав. Това е нормално между съседи”, каза още Османи.

Според него, по тези въпроси трябва да се работи всеки ден, но рационално и без емоции. Поради тази причина разговорите ще продължат вероятно след изборите, когато атмосферата в България е по-положителна.

По отношение на искането на България да се отвори отделна глава в преговорната рамка по исторически въпроси, самият Европейски съюз не приема подобна идея.

„Мисля, че този дебат не е между нас и България, а между България и ЕС. 26 държави-членки смятат, че историята не може да бъде критерий и ЕС да бъде арбитър по такива въпроси. Не трябва да има отклонение от основните принципи на преговорния процес”, каза външният министър.

Работата на Северна Македония и на България сега е да върнат доверието и комуникацията помежду си, за да могат да разговарят по чувствителни теми и да сменят възприятията, заяви министърът на външните работи Буяр Османи. /БГНЕС

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 399

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 348

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ