18 Юли 2025петък01:22 ч.

Здравни експерти:

Осигуровката да се събира като данък

За 15 години българинът плаща 4 пъти повече за здраве

/ брой: 127

автор:Аида Паникян

visibility 670

При събирането здравната осигуровка да бъде приравнена към данъците, а не да остава като несъбираема вноска, а ефектът ще бъде, че работещите ще плащат вноска върху целия си доход. Това е едно от предложенията на експертна група, представени от д-р Емил Райнов по време на дискусията "Каква да е новата политика в здравеопазването?" Форумът бе организиран от фондация "Фридрих Еберт" и Института за социална интеграция. Ако осигуровката е като данък, ще бъде премахнато разделението между осигурени и неосигурени и ще бъде подобрена събираемостта, ще се освободи административен капацитет в НАП и ще  изчезнат категориите здравно осигурен и здравнонеосигурен. Необходими са и законово разписани гаранции, че събираните пари ще бъдат използвани само за здраве, категоричен е д-р Райнов. Той уточни, че в момента по-малко от 3 млн. работещи внасят здравните си осигуровки, а между 12 и 18% от българските граждани не се осигуряват за здраве. Голяма част от тези хора са демотивирани, подчерта д-р Райнов. Една от причините за това е, че в периода 2010-2012 г. предишното правителство на ГЕРБ отклони от касата над 2 млрд. лв., събирани от здравните вноски на българските граждани в продължение на 10 години.  
В същото време държавата е поела ангажимент да осигурява около 3.5 млн. души - деца, безработни (до 6 месеца от регистрирането им в бюрото по труда), държавни служители (това число съдии, полицаи, пожарникари и пр.), пенсионери, лишени от свобода и др., но на 50% от минималния осигурителен доход. Припомняме, че се очаква държавата да започне да плаща пълна здравна вноска едва през 2026 г.
От началото на действие на здравноосигурителния модел до момента средните годишни разходи за здраве се увеличили над 4 пъти. Средните разходи на семействата за здраве проз 2003 г. са били 139 лв., а през 2013 г. - 553 лв. Като тревожен момент бе отбелязан фактът, че българинът плаща от джоба си близо 48% от стойността на медицинските услуги, докато гражданите на страните от ЕС доплащат едва около 20%. За лекарства българинът доплаща 78%, докато европеецът - около 20%. Въпреки това здравето на нацията се влошава, липсва ефективност и контрол на разходите на обществени средства за здраве.
Райнов припомни, че 1 лев, вложен в профилактика, спестява 7-10 лв. в болничната помощ. Броят на болниците расте, въпреки недостига на кадри и въпреки ниските им възнаграждения. През 2011 г. един на четирима българи е лежал в болница, а през 2014 г. - всеки трети е бил хоспитализират. Вследствие на липсата на профилактика д-р Райнов прогнозира бум на социално значими и на заразни заболявания.
Необходима е и подкрепяща среда за уязвимите групи и хората с увреждания, както и електронно здравеопазване, сочат общите изводи на здравните експерти.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ