16 Септември 2025вторник10:19 ч.

Орбан: България в Шенген до края на 2024-та

Унгарският премиер представи приоритетите на страната си като ротационен председател на ЕС

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 6853

До края на годината да бъде одобрено решение за пълноправното членство на България и Румъния в Шенгенското пространство предложи унгарският премиер Виктор Орбан при представянето вчера на програмата на унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС пред Европарламента (ЕП) в Страсбург.
Дебатът на Орбан в парламента се провежда в средата на мандата на Будапеща, след като бе отлаган два пъти заради посредническите усилия на премиера по украинския конфликт.  
За връщането от Германия на контрола по вътрешните граници Орбан каза, че трябва да бъде върнато надлежното функциониране на Шенгенското пространство, и отново предложи система за срещи на високо равнище по темата „Шенген“. Той добави, че е в интерес на целия съюз охраната на външната му граница, затова трябва да бъде оказана подкрепа на страните по нея.
Орбан отново предложи създаването на центрове за регистрация на мигрантите извън територията на ЕС и посочи, че сегашната система за убежище не работи. „Незаконната миграция поражда антисемитизъм, различни инциденти, увеличаване на хомофобията. Може да не ни харесва, но това е истината“, коментира Орбан, предизвиквайки и аплодисменти, и освиркване в залата.
Той предложи изграждане и засилване на отбранителната индустрия, защото ЕС не може да гарантира надлежната сигурност.
Като друг основен въпрос за унгарското председателство Орбан посочи конкуренцията на ЕС. Той отчете, че през последните години икономическият растеж в Европа е много по-малък от този в САЩ и Китай. „Производителността се развива по-бавно, търговията се забавя. Природният газ е 4-5% по-скъп за европейските производители. Зависимостта от руските енергийни източници застраши ръста на БВП, затова трябва да оказваме подкрепа в енергетиката и да изграждаме инфраструктура за втечнен природен газ“, отбеляза Орбан. По думите му зеленият преход не е решение в областта на енергетиката, а очакванията му са, че до 2030 г. броят на предприятията, разчитащи на изкопаеми горива, няма да спадне.
Орбан отново призова и за бързото присъединяване към ЕС на страните от Западните Балкани. „Няколко страни кандидатки отговарят на техническите условия, но няма политическо единодушие“, отбеляза Орбан.
След речта му последваха остри нападки срещу него от мнозинството политически противници в ЕП, но и защита от съмишлениците му.

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 1546

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 1308

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 1237

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 1260

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 1229

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 1308

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 1614

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 1310

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 1188

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 1247

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ